Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
سه‌شنبه 20 آذر 1397 | الثلثاء 2 ربيع الثاني 1440 | Tuesday 11 December 2018
عملیات روانی
مرکز صنعت خودرو آمریکا چگونه از هم پاشید؟ (دیترویت، شهر ارواح) نسخه چاپی RSS
 • مرکز صنعت خودرو آمریکا چگونه از هم پاشید؟ (دیترویت، شهر ارواح) مرکز صنعت خودرو آمریکا چگونه از هم پاشید؟ (دیترویت، شهر ارواح)
  یکشنبه 3 شهریور 1392 ساعت 11:01

   آمریکا پس از حمله ۱۱ سپتامبر، تریلیون ها دلار برای جنگ هایی خرج کرد که تنها هدف آنها حفاظت از پایگاه قدرت صهیونیستها در اسرائیل و به بردگی کشاندن آمریکا زیر موجی از بدهی بود. ۱۱ سپتامبر اقتصاد آمریکا را نابود کرد. قبل از ۱۱ سپتامبر، اساسا هیچ کسری بودجه ای وجود نداشت. از ۱۱ سپتامبر، آمریکا به مرز ورشکستگی رسید. امروز، بدهی ملی رسمی آمریکا حدود ۱۷ تریلیون دلار است. این بدهی با میزان تقریبا دو میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار در روز در حال افزایش است.


   
  آمریکا پس از حمله ۱۱ سپتامبر، تریلیون ها دلار برای جنگ هایی خرج کرد که تنها هدف آنها حفاظت از پایگاه قدرت صهیونیستها در اسرائیل و به بردگی کشاندن آمریکا زیر موجی از بدهی بود. ۱۱ سپتامبر اقتصاد آمریکا را نابود کرد. قبل از ۱۱ سپتامبر، اساسا هیچ کسری بودجه ای وجود نداشت. از ۱۱ سپتامبر، آمریکا به مرز ورشکستگی رسید. امروز، بدهی ملی رسمی آمریکا حدود ۱۷ تریلیون دلار است. این بدهی با میزان تقریبا دو میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار در روز در حال افزایش است...
    

  قبل از ۱۱ سپتامبر، اساسا هیچ کسری بودجه ای وجود نداشت.

  1. گذشته خوب: نگاهی به دیترویت شش دهه قبل

  همه چیز با هنری فورد آغاز شد؛ کسی که پی برد چگونه به کارگران خط مونتاژ کارخانه خود حقوق بدهد تا آنها هم قدرت خرید خودروهایی که می سازند را پیدا کنند. "هنری فورد" در دهه های اخیر توسط رسانه ها و محافل دانشگاهی جریان اصلی به عنوان فردی یهود ستیز به تصویر کشیده شده است.

   اما بنا به گفته کوین مک دانلد، استاد روانشناسی تکاملی، بیشتر ادعاهای فورد در مورد قدرت یهودیان در آمریکا دست کم تقریبا صحیح بوده اند. شهر دیترویت میزبان صنعت اصلی آمریکا یعنی صنعت خودروسازی بود. در قرن بیستم، خودرو برای آمریکایی ها آزادی و برابری به ارمغان آورد - یا دست کم وضعیت اجتماعی و اقتصادی در این کشور را به شدت بهبود بخشید.
   
  همه چیز با هنری فورد آغاز شد؛
  او شهر دیترویت را به میزبان صنعت اصلی آمریکا 
  یعنی صنعت خودروسازی تبدیل کرد


  رشد اقتصادی ناشی از فروش خودرو در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۵۰ میلادی، شهر دیترویت را تبدیل به نمادی از موفقیت های سرمایه داری پس از بحران مالی بزرگ ۱۹۳۰ و جنگ جهانی اول و دوم (۱۹۴۵-۱۹۲۹) کرده بود. 

  دستمزدهای بالا برای کارگران صنعت خودروسازی به همراه امنیت و مزایای شغلی در آن روزها این شائبه را گسترش داده بود که سرمایه داری توانسته است یک "طبقه متوسط" کامل را به وجود آورد. طبقه ای که می توانست شامل سیاه پوستان نیز باشد. اشتغال در صنعت خودروسازی الهام بخش و نمونه ای برای سایر صنایع و مشاغل بود که در جستجوی "رویای آمریکایی" بودند.
   

  موقعیت جغرافیایی شهر دیترویت در نقشه ایالات متحده آمریکا؛
   این شهر در ایالت میشیگان واقع شده است


  کیفیت خوب شغلی در کارخانه های خودروسازی در دیترویت مرهون اتحادیه های کارگری و سرمایه گذاری مخصوصاً در دهه ی ۱۹۳۰ بود. به هر حال دیترویت تبدیل به شهری پرطراوت و با کلاس جهانی در طول دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ شده بود. در کنار این اقتصاد شکوفا، فرهنگ متمایز این شهر نیز باعث تاثیرگذاری عمیقی در فرهنگ آمریکایی شد که می توان به اثرات این فرهنگ بر موسیقی آمریکا اشاره کرد.

  2. بررسی وضعیت: دیترویت چگونه ورشکسته شد؟

  اعلام ورشکستگی شهر دیترویت ایالت میشیگان در دادگاه ورشگستگی زیر عنوان «فصل ۹» ثبت شد. «فصل ۹» نوعی از ورشکستگی است که نهادهای شهری از آن برای سازماندهی مجدد و آغازی نو استفاده می کنند. تحت این قانون همه اموال و داراییهای شهر زیر نظر یک مدیر موقت تعیین شده از سوی دادگاه ورشکستگی قرار می گیرد تا تجدید سازمان یافته فعالیت خود را در مسیری به سامان و درست ادامه دهد.
   

  دیترویت در اثر انباشته شدن بدهی های زیاد و البته سوء مدیریت دست اندرکاران شهر 
   رسما ورشکسته اعلام شد تا بزرگترین شهر ورشکسته در تاریخ آمریکا باشد
   که به چنین وضعیت وحشتناکی دچار می گردد

  ورشکستگی دیترویت بر اساس قانون «فصل ۹» در فرصتی که می تواند از ۱ ماه تا ۳ ماه به طول انجامد توسط قاضی فدرال مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اگر مورد تایید قرار گیرد، چند سال طول خواهد کشید تا دیترویت از زیر بدهیهای خود بیرون آید. قبلاً در سال ۱۹۹۴ اورنج کانتی در کالیفرنیا و در سال ۲۰۱۱ جفرسون کانتی آلاباما از این قانون برای تجدید ساختار شهر استفاده کردند.

  در طول ۴۰ سال گذشته سرمایه داری رو به افول گذاشته است و شکست های خوارکننده آن با تبدیل دیترویت به بزرگترین شهر ورشکسته در تاریخ آمریکا به حضیض رسیده است. تصمیم گیران کلیدی در این شهر (یعنی سهامداران شرکت های "جنرال موتورز"، "فورد" و "کرایسلر" و به تبع آن هیئت مدیره ای که آن ها انتخابش می کنند) تصمیمات فاجعه انگیزی را برای این شهر گرفته اند. شکست در رقابت با سرمایه گذاران و خودروسازان اروپایی و ژاپنی باعث شد سهم خود در بازار را به نفع آن ها کاهش دهند. 
   

  در طول چهار دهه گذشته شاهد بروز این نتایج بوده ایم ولی سیستم سرمایه داری آمریکا یا توان مقابله با آن را نداشته است
   یا شاید هم در خواستن اینکه این معضلات را متوقف کند بی میل بوده است. 
  بنابراین شهر و طبقه متوسط آن را به حال خود رها کردند

  خودروسازان آمریکا نتوانستند به طور مناسب و سریع نسبت به توسعه مدل های کم مصرف و دست یابی به فن آوری این قبیل خودروها عکس العمل مناسب نشان دهند و به جای اینکه تصمیمی شایسته برای عقب نماندن از رقابت بگیرند، شروع به بیرون بردن سایت های تولیدی خود به خارج از شهر دیترویت جهت کاهش دستمزدها و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده تولیدی خود کردند.

  شرکت های خودروسازی آمریکایی در رقابت با سایر خودروسازها شکست سنگینی خوردند و در ادامه، جابه جایی سایت های تولیدی آن ها به خارج از دیترویت دو نتیجه کلیدی اقتصادی به همراه داشت:
  • این کارخانه ها با این عمل زیرساخت های اقتصادی شهر دیترویت را عملاً نابود کردند.
  • در نتیجه این تصمیمات اشتباه ضربه سختی را به طبقه متوسط آمریکا وارد نمودند.
  در طول چهار دهه گذشته شاهد بروز این نتایج بوده ایم ولی سیستم سرمایه داری آمریکا یا توان مقابله با آن را نداشه است یا شاید هم در خواستن اینکه این معضلات را متوقف کند بی میل بوده است. بنابراین شهر و طبقه ی متوسط اش را به حال خود رها کردند.
   

  شهر دیترویت که به پاریس غرب، خیابان های عریض، ساختمان های عظیم و
   شهر خودروسازان بزرگ آمریکا مشهور بود، این روزها به زانو درآمده است

  دستمزدهای واقعی در آمریکا در دهه  ۱۹۷۰ به بعد از روند صعودی خود بازمانده است و تاکنون نیز رشدی نداشته است. این در حالی است که افزایش بهره وری کارگران در طول این مدت باعث شده سود بیشتری به جیب کارفرمایان برود. افزایش بدهی های مصرف کنندگان و همچنین اضافه کاری آن ها این واقعیت را که "دستمزدهای واقعی بر مصرف بدون تغییر مانده اند" را چند سالی به تعویق انداخت.

   اما در سال ۲۰۰۷ ، با ساکن ماندن دستمزدهای واقعی و کاهش قدرت قرض گرفتن مصرف کنندگان، بحرانی طولانی و عمیق فرارسید. کارفرمایان در نتیجه بیکاری گسترده به امنیت و مزایای شغلی حمله ور شدند و سیاست هایی را که بخش عمومی در حمایت از طبقه ی متوسط در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بنیان نهاده بود را نابود کردند.

  سرمایه گذاران صنعت خودروسازی جلودار حمله به طبقه متوسط شدند و دیترویت نمونه ای است از این روایت که با رکود و انحطاط اقتصادی در نتیجه این سیاست ها روبرو شده است. در بحران شدید اقتصادی از سال ۲۰۰۷ تاکنون جنرال موتورز و کرایسلر کمک های دولتی زیادی را دریافت کرده اند ولی شهر دیترویت این مزایا را دریافت نکرده است. 

  کارخانه های خودروسازی دستمزدها را به طور قانونی کاهش داده اند، و این در حالی است که دستمزدها مکفی و قابل اطمینان و متعادل در شهر دیترویت نتوانتسه است به حالت سابق خود بازگردد(حتی با وجود اینکه خودروسازان تولیدات و سود خود را به مقادیر مناسب گذشته نزدیک تر کرده اند). به این ترتیب شکست سرمایه داری با همکاری دولت فدرال آمریکا حاصل شد.
   

  در بحران شدید اقتصادی حاکم بر آمریکا، جنرال موتورز و کرایسلر کمک های دولتی زیادی را دریافت کرده اند
   ولی شهر دیترویت این مزایا را دریافت نکرده است

  3. علل ورشکستگی شهر دیترویت
  • کاهش تدریجی جمعیت شهر در شش دهه گذشته: دیترویت به عنوان چهارمین شهر بزرگ آمریکا در سال 1950 بود که دارای جمعیتی بالغ بر 1 میلیون و هشتصدهزار نفر بود. این جمعیت در 60 سال اخیر کاهش عجیب 60 درصدی را با خود به همراه داشت؛ به طوری که در سرشماری سال 2010 میلادی جمعیت این شهر 702 هزار نفر شده است و در این سه سال هم پیش بینی می شود جمعیت این شهر به 600 هزار نفر رسیده است. جمعیت کمتر به معنای پایه مالیاتی کوچکتر محسوب می شود اما مشکل واقعی این است که مسئولان حکومتی این شهر نتوانستند سیاستهایشان با بافت جمعیتی تطابق دهند.
  • بالاترین نرخ بیکاری موجود در بین شهرهای اصلی هر ایالت آمریکا: این مورد هم به عنوان علت و هم نتیجه موقعیت فعلی جمعیتی به حساب می آید. دیترویت در یک چرخه باطل گرفتار شده است. موقعیتهای کم شغلی و هزینه های بالای شهری باعث شده است که کارفرمایان و صاحبان مشاغل از دیترویت به شهرهای دیگر نقل مکان نمایند. این بدان معناست که شغل کمتر باعث نابودی پایه مالیاتی شده و افراد بیکار را به ترک شهر ترغیب می نماید.
   

  دیدار اوباما با شهردار سابق دیترویت که با اتهامات عدیده ای در دوران شهرداری اش مواجه شد
   و پس از محکومیتش الان در زندان به سر می برد
  • بدهی عمومی 18 میلیارد دلاری: در سالهای اخیر اعلام ورشکستگی شهرهای مختلفی از آمریکا دیده شده است که مورد دیترویت در میان آنها یک شگفتی است. هنگامی که شهر مرکزی فالز در سال 2011 اعلام ورشکستگی کرد تنها 80 میلیون دلار بدهی داشت. شهرهای جفرسون کانتی، آلاباما هم که در همان سال اعلام ورشکستگی فصل 9 را کردند در حدود 4 میلیارد دلار بدهی داشتند. کوین اور (Orr)، مدیر اضطراری انتصابی دولت فدرال برای دیترویت در مورد بدهی شهر گفته است: «دیترویت چندین دهه بوده است که مسیر ورشکستگی را طی می نموده است. ما نمی توانیم این سطح از بدهی را با خود به همراه داشته باشیم».
   

  مقدار کل تفاوت بدهی های بخش بازنشستگی در ایالات متحده آمریکا
   ۲/۷ تریلیون دلار است که معادل ۱۷ % از تولید ناخالص داخلی این کشور می باشد


  • تعلق بخشی زیادی از بدهی ها به حقوق بازنشستگان کارکنان بخش عمومی (دولت):حدود 3 میلیلارد دلار از بدهی های صندوق بازنشستگی فاقد پشتوانه مالی است. اور (Orr) مدیر اضطراری دیترویت این اعداد را واقعی نمی داند و آن را نامعلوم در حالت فعلی توصیف کرده است. او با آمدنش وعده داده است که با پرداخت بدهی بازنشستگان، دیترویت را از ماندن در وضعیت فعلی خارج می کند.
  • وجود کارمندان بخش عمومی دلیل بی مهری دولت و سایر نهادها به پرداخت هزینه های صندوق بازنشستگی شهر دیترویت: اگرچه جمعیت دیترویت در چند دهه گذشته کمتر شده است، اما بخش دولتی رشد همگون خود را حفظ نموده است. بنابر آمار دیترویت در سال 2011 بیش از 12 هزار کارمند داشت؛ دیترویت بیش از هر شهر هم اندازه در کشور دارای کارمند است. اگر این بخش از اقتصاد دیترویت را با شهری مثل ایندیاناپولیس مقایسه کنیم درخواهیم یافت که در دیترویت به ازای هر 55 ساکن شهر یک کارمند وجود دارد ولی برای شهر ایندیانا پولیس- که از لحاظ اقتصادی وضع بهتری نسبت به دیترویت فعلی دارد- به ازای هر 115 ساکن یک کارمند وجود دارد.
   

  آنچه که دیترویت را با مشکل مواجه کرده است ناتوانی در مدیریت صندوق های بازنشستگی در این شهر است. 
  پدیده ای که مانند بیماری واگیر دار ممکن است به کل ایالات آمریکا سرایت کند.
  • عدم کارآمدی مسئولان شهری (خصوصا مسئولان صندوق بازنشستگی): خبرگزاری رویترز در ماه آوریل سال جاری گزارش داد که چهار نفر متهم مالی در قضیه ورشکستگی دیترویت به شهر هاوایی در یک کنفرانس شرکت نمودند که همه هزینه های سفر آنها – بالغ بر 22 هزار دلار- از طریق بودجه صندوق بازنشستگی تامین شده است. مسئول صندوق بازنشستگی اظهار کرده است که این افراد برای کار به آن شهر سفر کرده بودند. سخنگوی اور (Orr)، مسئول اضطراری شهر گفته است که رفتن به آن شهر در این موقعیت اصلا به صلاح نبود هرچند برای مسائل کاری بوده باشد. بیل نولینگ (Bill Nowling)، سخنگوی اور افزوده است: این سفر در هنگامی که کارکنان دولت اعم از پلیس، شهرداری، آتش نشانی و ... با کاهش دستمزد روبه رو شده اند نادرست است. همه این کارمندان طبقه متوسط و یقه آبی آرزو دارند دو هفته به تعطیلاتی رویایی در هاوایی در دوران بازنشستگی خود بروند. این طبقه هیچ تناسبی بین هاوایی و کار کردن نمی بینند.
   

  مسئولین شهر از ارائه خدمات عمومی باز مانده اند
  از هر سه آمبولانس تنها یک عدد کار می کند و
   تقریبا نیمی از چراغ های برق خیابان های دیترویت خاموش هستند

  • فساد مالی مسئولین (خصوصا شهردار سابق): شهردار اسبق دیترویت کوام کیل پاتریک (Kwame Kilpatrick) یک دموکرات بود که در ماه مارس به 24 جرم دولت فدرال محکوم شد. از جمله جرم های این شهردار اخاذی، فرار از پرداخت مالیات، به دست آوردن پول از راه شیادی و پست الکترونیکی تقلبی بود. دادستان در این باره تصریح کرده بود که شهردار سابق پیشنهاد شغلهای دولتی به دوستان و آشنایان خود می کرده و حدود 1 میلیون دلار رشوه برای امضای قراردادهای جعلی به عنوان رشوه دریافت نموده است. او قبلا هم در سال 2008 یه اتهام ممانعت از اجرای عدالت در تحقیقات جنایی دادگاه فدرال محکوم شده بود.
     

  فرماندار و شهردار وعده های واهی ای را به رای دهندگان این شهر 
  برای دوران بعد از بازنشستگی دادند و به این طریق رای این افراد را خریدند 


  4. آثار سو همه جانبه ورشکستگی

  • عدم وجود خدمات عمومی در شهر: ریک اسنایدر (Rick Snyder) فرماندار ایالت میشیگان در نامی ورشکستگی فصل 9 شهر دیترویت به برخی آمار شگفت انگیز اشاره می کند که در ادامه آن را می آوریم: تنها در یک سوم شهر در 3 ماهه اول سال 2013، آمبولانسها مشغول به ارائه خدمات بودند. در همین بازه زمانی نیز حدود 40 درصد چراغهای خیابانی شهر خاموش بود. او از انباشته شدن بیش از 3300 شکایت مختلف در دادگاههای این شهر خبر داد.
   

  شهری که در سال ۱۹۶۰ بیشترین درآمد سرانه را در بین شهرهای آمریکا به خود اختصاص داده بود
   اینک در این روزها یکی از شهرهایی است که آمار بیشترین جرم و جنایت و فقر را به خود اختصاص داده است

  • بالا رفتن جرم و جنایت و عدم پاسخگو بودن پلیس: با افزایش مشکلات مالی در شهر امنیت عمومی نیز معنای خود را در شهر از دست داده است. چون پلیس به عنوان یک کارمند دولتی با کاهش پرداختی دولت در مقایسه با هزینه هایش مواجه شده است، دیگر رغبتی به تامین امنیت افراد در شهر ندارد. به دلیل اینکه مدت زمان زیادی از ورشکستگی دیترویت نمی گذرد باید مدنظر داشت که هنوز آمار واقعی در مورد افزایش تصاعدی جرائم مختلف منتشر نشده و گذر زمان این اثر را بیشتر نشان خواهد داد. زمان پاسخگویی به یک تماس اضطراری در این شهر به طور متوسط 58 دقیقه است (با توجه به اظهارات فرماندار ایالت میشیگان). این در حالی است که رقم متوسط ملی در اینگونه موارد فقط 11 دقیقه است. در آمار فعلی درصد حل جرایم تنها 8.7 درصد است که همین رقم در ایالت میشیگان به 30.5 درصد می رسد.
   

  دیترویت نشان داد چگونه بحران یک شهر می تواند 
  خدمات بخش عمومی و حوزه سلامت یک منطقه را برای مدت های مدید از کار بیندازد


  • وجود 78 هزار ساختمان متروک در دیترویت: تعداد کم مردم، شغل کم، اقتصاد منفعل و بالا رفتن میزان جرائم اجتماعی باعث ایجاد ساختمانهایی با هویت نامعلوم و ترک شده توسط صاحبانشان شده است. این رقم ساختمان متروک را فرماندار میشیگان اعلام نموده است. اعلام ورشکستگی در این شهر باعث ایجاد بار روانی سنگینی در شهروندان شده است که منجر به ایجاد یک نقطه کم سابقه در تاریخ این شهر پرسابقه شده است. مسئولان دیترویت تلویحا از نابودی تدریجی دیترویت سخن می گویند که نزدیک است این شهر را به شهر ارواح بی خانمان تبدیل نماید.حتی وزیر خزانه داری آمریکا هم اذعان نموده است که کمکهای فدرالی به دیترویت به این زودیها در راه نیست و مردم باید تلاش کنند بدیهای شهر خود را خودشان بپردازند.

   
   

  کارگران و کارمندان تنها کسانی هستند که باید بیشتر کار کنند و بیشتر سختی بکشند
   تا جبران اشتباهات افراد فاسد حکومتی و منطقه ای و وال استریت را بپردازند.


  5. پایان راه: آیا الگوی اقتصادی آمریکا در حال فروپاشی است؟
  دیترویت کانون و محور بزرگ ترین زلزله اجتماعی در تاریخ آمریکا یعنی  خلق یک طبقه متوسط قدرتمند و تحصیل کرده در برگیرنده اکثریت جمعیت حتی کارگران بود و این پدیده  با سیاست و تفکر هنری فورد شکل گرفت. با ادامه روند نزولی اقتصاد آمریکا، این شهرهای صنعتی هستند که قبل از همه نابود می شوند. نابودی دیترویت، که اکنون بیش از یک سوم آن متروک و رسما ورشکسته محسوب می شود، سرنوشتی است که در انتظار دیگر شهرهای آمریکا نیز هست...و باید آن را نمادی از نابودی و پایان رویایی آمریکایی دانست. ملت آمریکا نه تنها از نظر مالی ورشکسته شده، بلکه از لحاظ اخلاقی و معنوی هم با همین سرنوشت روبرو شده است. مرگ دیترویت نماد مرگ رویایی آمریکایی است.
   

  مرگ دیترویت نماد مرگ رویایی آمریکایی است.

  هنری فورد به درستی ادعا کرد که نظام سرمایه گذاری بانکی در جهان عمدتا تحت هدایت چند خانواده عجیب و غریب یهودی است. وی اعتقاد داشت، این ثروتمندان برای رفاه عمومی که مدل کارخانه خودرو سازی وی ایجاد کرده بود، تهدید به شمار می روند.

  فورد می گفت، خانواده های بزرگ نظام بین المللی بانکی از طریق قدرت تصاعدی که از نزول خواری بدست می آورند، در حال تاراج منابع جهان هستند. و همچنین بیش از هر کشوری در جهان، انباشت ثروت می کنند.

  هنری فورد متوجه شد که جریان از چه قرار است. وی از ثروت و قدرت تصاعدی و فزاینده بانکداران بین المللی به هراس افتاده بود.او  اگر امروز زنده بود، حتی بیش از قبل می ترسید.
   

  از بین بردن این بحران مالی چه در سطح منطقه ای و چه در سطح کشور آمریکا نیاز به زمانی طولانی دارد
   و کارشناسان برای حل این بحران راه هایی را پیشنهاد می دهند که بسیار تامل برانگیز هستند


  بانکداران بین المللی دیترویت را کشتند. چگونه؟ با منهدم کردن و از بین بردن نظام تولیدات صنعتی در آمریکا. بانکداران جهانی، در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی تصمیم گرفتند قدرت صنعتی آمریکا را از بین ببرند. به همین دلیل، سیاست نئولیبرالی «تجارت آزاد» را به آمریکا تحمیل کردند. هدف از این سیاست ها غیر رقابتی کردن صنایع آمریکا و انتقال صنعت تولید به خارج از این کشور بود.

  در پایان قرن بیستم، شغل خوب برای مردم معمولی آمریکایی تبدیل به امری مربوط به گذشته شد. طبقه کارگر در شهرهایی مانند دیترویت فقیر شدند. انقلاب اجتماعی هنری فورد به پایان رسید و اضمحلال طبقه متوسط بزرگ و دربرگیرنده آمریکا آغاز شد.

  مناطق کارگر نشین دیترویت بواسطه عدم اشتغال طوری نابود شد که گویی با بمب اتمی به این مناطق حمله شده است. مردم رنگین پوست بیش از همه آسیب دیدند.

  بر خلاف همه جنگ های قبلی، «جنگ علیه ترور» که بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شد، طوری طراحی شد که هرگز پایانی نداشته باشد. هدف این جنگ ایجاد «نظم نوین جهانی» بود که دیوید راکفلر در یکی از جمله های معروف خود آن را توصیف کرد: «حاکمیت فراملی نخبگان فکری و بانکی جهان قطعا نسبت به خودمختاری ملی که طی قرن های گذشته شاهد آن بودیم، ارجحیت دارد».
   

  نمایی هوایی از دیتروتی که نفسهایش به شماره افتاده است
  منابع:


      http://washingtonexaminer.com/top-10-reasons-detroit-went-bankrupt/article/2533299
      http://www.policymic.com/articles/56349/for-cause-of-detroit-bankruptcy-look-to-citizens
    http://www.forbes.com/sites/johntamny/2013/07/21/the-unions-didnt-bankrupt-detroit-but-great-american-cars-did/
     http://www.myfoxphoenix.com/story/22908861/2013/07/23/whos-next-detroit-bankruptcy-causes-concern-for-other-us-cities
     http://www.washingtonpost.com/blogs/post-politics/wp/2013/07/28/lew-suggests-no-detroit-federal-bailout/
  http://www.asipress.ir/vdcfttdm.w6dmxagiiw.html
      http://www.asipress.ir/vdcfttdm.w6dmxagiiw.html
     http://www.myheritage.org/news/what-caused-detroits-bankruptcy-big-government-liberalism   مقاله
  نام منبع: مشرق
  شماره مطلب: 23194
  دفعات دیده شده: 1891 | آخرین مشاهده: 4 روز پیش