Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
رفتارشناسی غرب در مذاکرات هسته ای /سعدالله زارعی چاپ RSS
 • رفتارشناسی غرب در مذاکرات هسته ای /سعدالله زارعی
  چهارشنبه 29 آبان 1392 ساعت 8:31

                                  تیم مذاکره کننده باید آنچه در مذاکرات می گوید یا می شنود و نقد خود بر آن را خیلی شفاف و رسانه ای بیان کند تا حریف نتواند از طریق وارونه نمایی بر اوضاع مسلط شده و فضای مذاکرات را آنگونه که می خواهد تنظیم کند.         &n

                                 

  تیم مذاکره کننده باید آنچه در مذاکرات می گوید یا می شنود و نقد خود بر آن را خیلی شفاف و رسانه ای بیان کند تا حریف نتواند از طریق وارونه نمایی بر اوضاع مسلط شده و فضای مذاکرات را آنگونه که می خواهد تنظیم کند.                           

  مرور خبرهای مرتبط با مواضع غرب درباره برنامه هسته ای ایران به ما می گوید یک توطئه تبلیغاتی از سوی محافل سیاسی اطلاعاتی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران در جریان است که به برنامه هسته ای هم محدود نمی باشد. تبلیغ این نکته دروغین که ایران نه تنها در بحث هسته ای بلکه در همه موضوعات در حال واگذاری امتیازاتی است که تا پیش از این در تصور نمی گنجید به یک محور مشترک رسانه های آمریکایی و اروپایی تبدیل شده است.

  این موضوع از یک سو از نیاز مبرم غرب واز سوی دیگر از حساسیت مذاکرات جاری هسته ای خبر می دهد. غربی ها در طول دو دهه گذشته در مواجهه با مسائل مختلف خاورمیانه هیچ دستاوردی که بتوانند آن را هم سنگ هزینه ای که کرده اند، بخوانند، نداشته اند. غرب در پرونده لبنان و تضعیف حزب الله به شکست کامل رسیده است. غرب در پرونده  فلسطین نتوانسته کار موثری که مشکل رژیم صهیونیستی را کاهش دهد، انجام دهد. غرب در پرونده افغانستان و پاکستان به بن بست کامل رسیده است، ساختارهای گذشته و احزاب وابسته به غرب و افراد شاخص غرب گرا در این دو کشور جایگاه خود را از دست داده اند.

  در منطقه شبه جزیره عربستان، اوضاع کاملاً به هم ریخته است. یمن و بحرین در شرایط انقلابی قرار گرفته اند و آمریکایی ها قادر به انجام هیچ کاری در این دو کشور دارای اکثریت شیعی نیستند، عربستان در وضعیت «عدم اطمینان» قرار دارد و تقریباً هیچکس تردیدی ندارد که این کشور در آستانه یک انفجار و تحول عمده قرار دارد تا جایی که مرگ پادشاه سالخورده و یکی دو مقام دیگر هم به عنوان ماشه های یک بحران تلقی می شود.

  وضع آمریکا در شمال آفریقا هم بحرانی است افراد و احزاب شناخته شده وابسته به غرب اعم از عوامل رژیم هایی که سقوط کرده اند و عواملی که به لحاظ فکری به آنان وابستگی دارند، نمی توانند تاثیری بر تحولات داشته باشند، مواجهه غرب با ایران به جایی رسیده و کاملاً واضح است که ایران هم در ابعاد سیاسی ، هم در ابعاد اقتصادی و هم در ابعاد امنیتی در وضعیت مناسب تر نسبت به بقیه دولت های خاورمیانه قرار دارد. در این فضا آمریکایی ها و اروپایی ها هیچ کاری نمی توانند انجام دهند و خواه ناخواه باید واقعیت صحنه را می پذیرفتند اما مذاکرات هسته ای یک فرصت طلایی را در اختیار غرب قرار داد تا با وارونه نمایی، اوضاع را تحت کنترل خود معرفی نماید.

  غرب وانمود می کند که ایران عقب نشینی هسته ای را پذیرفته و حالا نوبت وادار کردن ایران به عقب نشینی در سایر موارد قدرت خود است. 10 روز پیش، آقای خلیل زاد سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و سفیر در عراق و افغانستان در مقاله ای در «نشنال اینترست» نوشت:« پس از توقف کامل هسته ای از سوی ایران، برخی تحریم ها باید همچنان باقی بماند تا به تخلفات این کشور در زمینه تروریسم، مداخله در منطقه و حقوق بشر رسیدگی شود.» یک خط دیگر تبلیغی غرب در مواجهه با ایران این است که وانمود کند ایران به درجه ای از آسیب رسیده که ناچار به پذیرش مذاکره و امتیاز شده است. از جمله وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته گفت:« تحریم های بین المللی و تهدیدهای اسرائیل، ایران را پای میز مذاکره آورد.»

  واشنگتن پست نیز در مقاله هفته گذشته خود وانمود کرد که نقش اصلی در شکل گیری و توافق مذاکرات اسرائیل است. در واقع به بن بست رسیدن ایران یک خط تبلیغی است که ماههای اخیر به ترجیع بند رسانه ای و سیاسی غرب تبدیل شد ه اند این در حالی است که مقاومت در برابر غرب در کشورهای منطقه با تکیه به ایران صورت می گیرد از این جهت از نظر غرب، برنامه هسته ای ایران ، شاه کلید باز تعریف تحولات منطقه بر مبنای پیروزی غرب است.

  یک نکته دیگر این است که غرب تلاش می کند تا نوعی کاپیتولاسیون هسته ای و پروتکل الحاقی را در حال اجرا معرفی کند. سفر آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای به ایران و توافق روی بازدید از تاسیسات آب سنگین اراک و معدن گجین بندرعباس به این مسئله دامن زد. غربی ها آن را یک دستاورد بی سابقه معرفی کردند و حال آنکه در مورد بی سابقه بودن این نوع بازدید ها  گزافه گویی می شود. علاوه بر این گزارش فصلی آژانس بیانگر آن بود که یک اتفاق مهم در سه ماه اخیر به وقوع پیوسته است.

  این گزارش بیانگر آن بود که سرعت فعالیت هسته ای ایران به 5 درصد نسبت به قبل از آن کاهش پیدا کرده است. این خبر نه نوعی درصدد است تا وانمود کند که ایران مرعوب شده و غرب در حال نتیجه گرفتن از اقدامات خود است.

  در کنار این تبلیغات رسانه ای، غرب برای آنکه وانمود کند بر اوضاع مسلط است، دائماً خط و نشان می کشد. مقامات آمریکایی از بالاترین تا پایین ترین سطح به میدان آمده اند. در این میان «جان کری» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که :« هر چند ایران گام های مهمی، برداشته است اما در نهایت بیش از 95 درصد تحریم ها علیه ایران باقی خواهند ماند. حرف ما آزاد کردن بخش اندکی از درآمد فروش نفت ایران است تا آنها برنامه خود را متوقف کنند و در واقع آن را به عقب برگردانیم.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: «اگر در مذاکرات به این نتیجه برسیم که ایران قدم های مشخصی در توقف یا بازگشت از برنامه هسته ای خود برمی دارد، می توانیم شروع کنیم به بررسی حذف محدود، هدفمند و قابل بازگشت تحریم ها».

  در واقع آمریکایی ها در حال عملیات برای کسب آبرو در مواجهه با ایران برای حل سایر مشکلات بزرگ خود در منطقه هستند این فضا می تواند آسیب هایی را برای ما به همراه داشته باشد. اما چه باید کرد؟

  راه حل ما برای خنثی کردن فعالیت دشمن شامل موارد زیر می شود:

  1. تیم مذاکره کننده باید آنچه در مذاکرات می گوید یا می شنود و نقد خود بر آن را خیلی شفاف و رسانه ای بیان کند تا حریف نتواند از طریق وارونه نمایی بر اوضاع مسلط شده و فضای مذاکرات را آنگونه که می خواهد تنظیم کند. خویشتنداری ایران تنها ما را از یک فرصت محروم می کند و سبب خویشتنداری متقابل حریف نمی شود. وقتی ریز مطالب مذاکراتی یا اصلی ترین موضوعات مطرح به طور رسمی و هر روزه از سوی طرف مقابل بیان می شود، سیاست مکتوم گذاشتن مباحث از سوی تیم ایرانی نه تنها خردمندانه نیست بلکه بر سوءتفاهم ملی هم می افزاید.

  2. هرگونه اقدام داوطلبانه که از سوی حریف به ضعف و هراس ایران یا اشتیاق ایران به توافق تداعی می شود، متوقف گردد. باید معلوم باشد که هیچ اتفاقی در ایران بدون دریافت امتیاز متناسب رخ نمی دهد حتی کاهش سرعت راه اندزای سانتریفیوژها باید با یک امتیاز رسمی و اعلام شده همراه باشد وگرنه حریف با هر اقدام داوطلبانه در انتظار انجام اقدام داوطلبانه ما می نشیند.

  3. حتما باید میان متن و حاشیه مذاکرات تعادل برقرار شود. واقعیت این است که غرب به حاشیه مذاکرات بیش از متن مذاکرات احتیاج دارد. حاشیه مذاکرات عمدتاً همان مباحثی است که هر روزه از سوی تیم مذاکره کننده غرب در رسانه ها مطرح می شود ما متقابلاً باید روی محور رسانه ها کار کنیم و حاشیه ها را جدی بگیریم. اگر متن گرا باشیم نمی توانیم حیثیت ملی را حفظ کنیم و جلوی آسیب وارد شدن به وجهه ایران را بگیریم.

  منبع: خبرگزاری تسنیم  مقاله
  شماره مطلب: 23533
  دفعات دیده شده: 2795 | آخرین مشاهده: 24 ساعت پیش