Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
جمعه 23 آذر 1397 | الجمعه 5 ربيع الثاني 1440 | Friday 14 December 2018
عملیات روانی
سیاست های احمقانه اوباما جنگ را در خاورمیانه شعله ور کرده است نسخه چاپی RSS
 • سیاست های احمقانه اوباما جنگ را در خاورمیانه شعله ور کرده است سیاست های احمقانه اوباما جنگ را در خاورمیانه شعله ور کرده است
  یکشنبه 12 دی 1395 ساعت 7:51

  کارشناس آمریکایی تروریسم در گفتگو با مشرق؛ «جان میولر» می گوید: حوادثی مانند 11 سپتامبر اتفاق می افتند تا محبوبیت رئیس جمهور آمریکا در میان مردم، تحت تأثیر ترس آن ها از یک تهدید خارجی، افزایش پیدا کند و او بتواند با حمایت مردم، هر جنایتی را

  کارشناس آمریکایی تروریسم در گفتگو با مشرق؛
  «جان میولر» می گوید: حوادثی مانند 11 سپتامبر اتفاق می افتند تا محبوبیت رئیس جمهور آمریکا در میان مردم، تحت تأثیر ترس آن ها از یک تهدید خارجی، افزایش پیدا کند و او بتواند با حمایت مردم، هر جنایتی را که می خواهد، انجام دهد.

  یکی از ترفندهای دولت آمریکا برای توجیه یا زمینه سازی اقدامات خود در سراسر دنیا، به وجود آوردن یا استفاده از روی دادهای بزرگ بین المللی برای هم راه کردن افکار عمومی در آمریکا با خود است. به هیچ عنوان، برای آن که مردم آمریکا اعتراضی به حمله به افغانستان و عراق نکنند، نیاز به طراحی و اجرای حادثه ای به بزرگ 11 سپتامبر بود. در حال حاضر نیز به نظر می رسد کشته شدن شهروندان آمریکایی به دست داعش یا انجام عملیات های تروریستی در خاک آمریکا، بهانه ای برای ادامه دخالت واشینگتن در جنگ سوریه باشد.

  موضوع استفاده از حوادث بزرگ برای هم راه کردن افکار عمومی در آمریکا، اولین بار در سال 1973 توسط «جان میولر[1]» کارشناس تروریسم، سیاست و روابط بین الملل و در قالب نظریه ای با عنوان «سندرم وحدت پرچم محور[2]» مطرح شد.

  میولر در کتاب خود موسوم به «جنگ، رؤسای جمهور و افکار عمومی» به شکل جزئی این نظریه را توضیح می دهد و مشخصه های آن را برمی شمارد. از جمله موارد سندرم وحدت پرچم محور، می توان به تسخیر لانه جاسوسی در تهران، بحران موشکی کوبا، و البته 11 سپتامبر اشاره کرد.

  «سندرم وحدت پرچم محور» ترفند جنگ افروزی رؤسای جمهور آمریکا/ سیاست های واشینگتن در خاورمیانه احمقانه استخبرنگار سرویس جهان مشرق در خصوص «سندرم وحدت پرچم محور»، ارتباط سیاست خارجی آمریکا با عملیات های تروریستی در این کشور، جنگ های آمریکا در خاورمیانه، حمایت واشینگتن از جنگ عربستان علیه مردم یمن، با جان میولر گفت وگو کرده است. آن چه در ادامه می خوانید، متن مصاحبه مشرق با این استاد دانشگاه آمریکایی است.

  لطفاً درباره نظریه «سندرم وحدت پرچم محور» و تأثیر آن بر افکار عمومی آمریکا توضیح بدهید.

  این سندرم زمانی اتفاق می افتد که یک اتفاق با سه ویژگی رخ بدهد: بین المللی باشد؛ به آمریکا و شخص رئیس جمهور مرتبط باشد؛ و بسیار دراماتیک و متمرکز باشد. چنین اتفاقی روی افکار عمومی تأثیر می گذارد و محبوبیت رئیس جمهور را افزایش می دهد. البته این محبوبیت لزوماً مدت طولانی ای باقی نمی ماند، اما قطعاً طی مقطعی افزایش می یابد. نتیجه سندرم وحدت پرچم محور این است که مردم با محوریت پرچم [و ملیت شان] با هم متحد می شوند، چون یک تهدید خارجی به شکلی دراماتیک به آن ها عرضه شده است.

  آیا این سندرم در سیاست خارجی امروز آمریکا هم مورد استفاده قرار می گیرد؟

  قطعاً. این اتفاق در گسترده ترین حالت خود 11 سپتامبر رخ داد. نکته ای که درباره 11 سپتامبر وجود دارد این است که محبوبیت جورج بوش پس از 11 سپتامبر با سرعت کم تری نسبت به سایر موارد وحدت پرچم محور کاهش پیدا کرد، چون حوادث 11 سپتامبر واقعاً وحشتناک بودند. در ابتدای جنگ عراق هم شاهد این سندرم وحدت پرچم محور بودیم، اما بعد از جنگ، دوباره محبوبیت جورج بوش (با سرعت بیش تری نسبت به بعد از حوادث 11 سپتامبر) کاهش پیدا کرد.

  شما گفته اید که سیاست خارجی آمریکا یک نیروی انگیزشی قوی پشت تروریسم داخلی است. لطفاً توضیح بدهید که ارتباط سیاست خارجی آمریکا با تروریسم در این کشور چیست.

  من درباره ده ها تروریست یا تروریست بالقوه اسلام گرا در آمریکا (چه آن هایی که دست به عملیات تروریستی زده بودند، چه آن هایی که طرح عملیات تروریستی را ریخته بودند اما نتوانسته بودند آن را اجرا کنند و چه حتی آن هایی که صرفاً به انجام عملیات فکر کرده بودند) مطالعه ای انجام دادم و یکی از مواردی که می خواستم درباره همه این افراد بفهمم این بود که چه چیزی باعث شده تا به فکر انجام عملیات تروریستی بیفتند.

  «سندرم وحدت پرچم محور» ترفند جنگ افروزی رؤسای جمهور آمریکا/ سیاست های واشینگتن در خاورمیانه احمقانه است
  11 سپتامبر، احتمالاً بزرگ ترین عملیات پرچم دروغین تاریخ، موجب شد تا جورج بوش که از منفورترین رؤسای جمهور آمریکا بود، با 90 درصد، بالاترین آمار محبوبیت رئیس جمهور در تاریخ آمریکا را کسب کند
   

  در اکثریت مطلق موارد، انگیزه این افراد دشمنی با سیاست خارجی و سیاست های نظامی آمریکا در خاورمیانه بود. به عنوان مثال، بسیاری از تروریست هایی که در فرانسه دست به عملیات زدند، به خاطر حمله آمریکا به عراق، به اصطلاح، «رادیکالیزه» شده و رو به افراط گرایی آورده بودند.

  با این توصیفات، آیا آمریکا حق دارد برای جبران اشتباهات خود در کشورهایی مانند عراق و افغانستان، از نظامیگری و خشونت و حمله به کشورهای دیگر مانند سوریه استفاده کند؟

  جنگ های عراق و افغانستان و بعداً دخالت در جنگ داخلی در سوریه علیه اسد، سیاست های به شدت احمقانه ای بوده اند. من پیش از آغاز جنگ عراق، به شدت مخالف آن بودم؛ هم چنین معتقد بودم که حمله به افغانستان هم کار اشتباهی است. الآن هم معتقدم دخالت در جنگ سوریه کار را خراب تر کرده است نه درست تر.

  البته به نظر من، دخالت همه کشورها در جنگ سوریه اشتباه بوده است، از جمله دخالت آمریکا و ترکیه. اگر این طرف ها در جنگ سوریه دخالت نمی کردند، احتمالاً این جنگ بسیار سریع پایان می یافت. با این حال، این کشورها به طرف داری از یک طرف جنگ دخالت کردند و در نتیجه جنگ در سوریه ادامه پیدا کرد.

  آمریکا بارها ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است. آیا حمایت آمریکا از عربستان در جنگ این کشور علیه مردم یمن، مصداق حمایت از تروریسم محسوب نمی شود؟

  عموماً، و طبق تعریف، تروریسم نمی تواند توسط یک دولت اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، عده ای تلاش دارند تا بمباران اتمی هیروشیما را یک اقدام «تروریسم دولتی» تعریف کنند، اما طبق اکثر تعاریف، تروریسم توسط یک گروه غیردولتی انجام می شود. البته این بدان معنا نیست که دولت ها دست به اقدامات وحشیانه نمی زنند، اما نمی توان این اقدامات را تروریسم نامید.

  «سندرم وحدت پرچم محور» ترفند جنگ افروزی رؤسای جمهور آمریکا/ سیاست های واشینگتن در خاورمیانه احمقانه است
  حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن، تنها یکی از جنایت های واشینگتن در خاورمیانه است

  پس شما آن چه توسط عربستان و با حمایت آمریکا در یمن دارد رخ می دهد را چگونه تعریف می کنید؟

  «دخالت یک قدرت خارجی در یک جنگ داخلی»؛ شبیه به آن چه که چندین کشور دارند در سوریه انجام می دهند. البته واضح است که ایران در سوریه از دولت این کشور دفاع می کند، اما عربستان هم از افرادی دفاع می کند که به عقیده خودش دولت یمن را تشکیل می دهند.

  جنگ های داخلی در بسیاری از موارد با دخالت های خارجی هم راه هستند؛ چه بسا بتوان گفت اکثر جنگ های داخلی این گونه اند. البته ممکن است این دخالت به صورت اعزام نیروی نظامی یا بمباران نباشد، بلکه به شکل ارسال سلاح برای یکی از طرفین جنگ باشد. بنابراین این دخالت خارجی در جنگ های داخلی بسیار شایع است؛ مثلاً طی جنگ داخلی طولانی در لبنان، از اسرائیل گرفته تا سوریه و از آمریکا و فرانسه گرفته تا ایران، همه در جنگ به سود یکی از طرفین دخالت داشتند.

  به نظر شما، به طور کلی، سیاست های آمریکا و دخالت های این کشور در خاورمیانه کمکی به بهبود وضعیت کرده است؟

  به نظر من سیاست های آمریکا در خاورمیانه بسیار احمقانه بوده و موجب بدتر شدن اوضاع در این منطقه شده اند. روی هم رفته، حتی از دیدگاه آمریکایی و صرف نظر از دیدگاه کشورهای خاورمیانه، می توان سیاست خارجی و سیاست نظامی آمریکا در خاورمیانه را سیاست هایی شکست خورده و ناامیدکننده دانست. فقط در عراق چیزی حدود 200 هزار نفر در اثر دخالت آمریکا در این کشور جان خود را از دست داده اند که واقعیت بسیار هولناک است؛ اما متأسفانه نه مردم آمریکا و نه دولت این کشور به اندازه کافی درباره این مسئله فکر نمی کنند.

  در حال حاضر عموم آمریکا خواهان خروج از خاورمیانه هستند، چون جنگ های طولانی در این منطقه، از جمله در عراق و افغانستان، دیگر محبوبیتی میان مردم ندارند. این یعنی شاید در ابتدای این جنگ ها «سندرم وحدت پرچم محور» درباره آن ها وجود داشته است، اما این سندرم قطعاً الآن دیگر وجود ندارد. من فکر می کنم این خروج از خاورمیانه توسط ترامپ هم پی گیری خواهد شد.

  «سندرم وحدت پرچم محور» ترفند جنگ افروزی رؤسای جمهور آمریکا/ سیاست های واشینگتن در خاورمیانه احمقانه است
  این نمودار، روند افزایش محبوبیت جورج بوش پس از (از چپ) حوادث 11 سپتامبر، آغاز حمله به عراق، و دست گیری صدام را نشان می دهد؛ توجه کنید که بعد از هر بار «وحد پرچم محور» محبوبیت جورج بوش، مجدداً کاهش پیدا می کند

  آیا می توان پیدایش داعش را هم نمونه ای از سندرم وحدت پرچم محور دانست؟

  حمایت عمومی از حملات به داعش، بعد از آغاز جنگ داخلی در عراق یا سوریه، یا زمانی که موصل به تصرف این گروه درآمد، ایجاد نشد. در آن زمان هیچ کس در آمریکا نمی گفت باید به داعش حمله کنیم، بلکه این گونه به نظر می رسید که این هم یک جنگ داخلی دیگر در عراق است و به ما ارتباطی ندارد، پس باید بگذاریم عراقی ها خودشان مشکل را حل کنند.

  بعد از کشته شدن چند اسیر توسط داعش بود که حمایت مردم آمریکا از اقدامات علیه داعش شکل گرفت. بنابراین کشتن آن اسیرها، اقدامی احمقانه توسط داعش بود. البته بسیاری از سیاست های داعش تا کنون احمقانه بوده است، از جمله آتش زدن آن خلبان اردنی که موجب شد دولت اردن سیاست های ضدداعش اتخاذ کند؛ هم چنین حملات تروریستی در استانبول که موجب شد تا ترکیه با داعش دشمن شود.

  شما به نوعی مسئله کشته شدن «جیمز فولی» خبرنگار آمریکایی توسط داعش را مطرح کردید. گزارش هایی منتشر شده که نشان می دهد به احتمال بسیار زیاد، فیلم سر بریدن جیمز فولی را خود دولت آمریکا در استودیو و به صورت کاملاً حرفه ای ساخته است و بعداً در اینترنتی منتشر کرده است[3]. آیا این گونه اقدامات واشینگتن هم در راستای به وجود آوردن همان سندرم وحدت پرچم محور است؟

  من به شدت درباره چنین گزارش هایی تردید دارم؛ داعش به این اقدام خود [قتل جیمز فولی] بسیار افتخار می کرد. شاید فیلم سر بریدن جیمز فولی خیلی حرفه ای ساخته شده باشد، اما به نظر می رسد داعش در ساخت فیلم هایی که ظاهراً حرفه ای باشند، مهارت خوبی دارد. این فیلم ها اغلب بچگانه هستند، اما ظاهری بسیار حرفه ای دارند.  [1] John Mueller Link

  [2] Rally 'round the flag effect Link

  [3] فیلم های تبلیغاتی القاعده را پنتاگون می ساخت؛ آیا فیلم های داعش را آمریکایی ها می سازند؟ لینک  خبر
  شماره مطلب: 24536
  دفعات دیده شده: 401 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش