Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
سه‌شنبه 24 مهر 1397 | الثلثاء 5 صفر 1440 | Tuesday 16 October 2018
عملیات روانی
نقش انگلیس در آشوب های اخیر ایران و هک کاربران شبکه های اجتماعی نسخه چاپی RSS
 • نقش انگلیس در آشوب های اخیر ایران و هک کاربران شبکه های اجتماعی نقش انگلیس در آشوب های اخیر ایران و هک کاربران شبکه های اجتماعی
  سه‌شنبه 26 دی 1396 ساعت 12:14

  حفاظت از امنیت شبکه های اجتماعی مستلزم شناخت تجربیات مداخله خارجی ها در سالیان اخیر است. مصطفی البسام، هکر لندن نشین یافته های جالبی در این باره دارد.  اصل بر این است که کاربران شبکه های اجتماعی همگی شهروندان عادی مملکت

  امنیت شبکه اجتماعی

  حفاظت از امنیت شبکه های اجتماعی مستلزم شناخت تجربیات مداخله خارجی ها در سالیان اخیر است. مصطفی البسام، هکر لندن نشین یافته های جالبی در این باره دارد.

   اصل بر این است که کاربران شبکه های اجتماعی همگی شهروندان عادی مملکت هستند، مگر اینکه خلافش ثابت شود، اما مشکل اینجا است که مأموران امنیتی در هیچ کجا مدرکی به جا نمی گذارند، بنابر این منتظر نباشید تا وقتی کارمندان سرویس های اطلاعاتی در شبکه های اجتماعی توییت می کنند و لینک فیلم می گذارند، زیر آن مثلاً بنویسند «مأمور اطلاعاتی بریتانیا»!

  پس چگونه می توان کاربر واقعی را از مأمور امنیتی تشخیص داد؟ پس از متهم شدن روسیه به اثرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود که غربی ها اذعان کردند فوت وفن چنین مداخلاتی را مدت هاست از بر کرده اند. جدا از این اعترافات، از گوشه و کنار پیدا می شوند متخصصانی که به شواهد و حتی مدارک روشن در مورد مداخلات امنیتی در شبکه های اجتماعی رسیده اند و آن را با ما در میان می گذارند. این گزارش، یکی از همین موارد است:

  مصطفی البسام عضو سابق گروه هک LulzSec، پژوهشگر امنیت سایبری و دانشجوی دکتری در لندن، در کنگره «ارتباطات آشفته» که ۲۷ دسامبر برگزار شد، گفت:«گروه اطلاعاتی تهدید مشترک (JTRIG) که واحدی در جامعه اطلاعاتی بریتانیا است، وظیفه دارد تا حساب های جعلی با محتوای تقلبی (Sock Puppet) در رسانه های اجتماعی بسازد تا با حیله های کثیف، دشمنانش را تخریب، انکار و بی ارزش کند، حواس آنها را پرت کند و آنها را از اعتبار ساقط کند».

  مصطفی البسام، عضو پیشین هکرهای LulzSec یافته های جالبی از نفوذ واحدهای اطلاعاتی بریتانیا در شبکه های اجتماعی دارد

  اولین بار ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۴ میلادی دست این واحد اطلاعاتی را رو کرد و از حمله اعضای JTRIG به هکرها برای قطع ارتباط آنها به روش DDoS خبر داد. حالا این بار البسام می گوید دریافته که تعدادی از حساب ها از نوعی سرویس کوتاه سازی URL با نام «lurl.me» برای دستیابی به هویت فعالان شبکه های اجتماعی سوء استفاده کرده اند.

  او با کشف این رابطه، شبکه ای از حساب ها و سایت های جعلی مربوط به دفتر ارتباطات دولت بریتانیا (GCHQ) را کشف کرده و در سابقه این حساب ها فعالیت های جالب توجهی دیده است به ویژه در دو برهه زمانی: بهار عربی و ناآرامی های ایران در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی). آنها از طریق حساب های جعلی در فیس بوک و توییتر و سرویس کوتاه سازی URL اقدامات متفاوتی را انجام می دادند:

  * شناسایی فعالان اجتماعی و دستیابی به اطلاعات هویتی آنها

  * توییت کردن لینک های مرتبط با تظاهرات

  * بارگذاری ویدئوهای تحریک کننده به اعتراض در یوتیوب

  * حضور در بلاگ ها و عضویت در فروم ها با هدف کسب اطلاعات یا تشویق به بحث روی موضوعات خاص

  * ارسال ایمیل دروغین و پیامک های جعلی

  * فراهم کردن منابع آنلاین، متناسب با اهداف خاص

  * به تأخیرانداختن دسترسی به منابع آنلاین مرتبط با برنامه هسته ای

  * بی اعتبارکردن رهبری و برنامه هسته ای ایران در افکار عمومی

  * اجرای عملیات مقابله با سانسور با دردسترس قرار دادن IP های مشخص و سایت هایی که امکان دورزدن موانع فنی را فراهم می کند.

  البسام ادامه داد در ابتدا به نظر می رسد که دولت بریتانیا به خوبی در حال کمک رسانی به انگیزه های آزادی خواهانه مردم ایران است اما در واقع این گونه نیست. او با مردم همراه می شود و آنها را از موانع سانسور رد می کند تا آنچه که خود می خواهد در مقابل دید آنها قرار دهد: «این گونه به نظر می رسد که آنها به تو کمک می کنند، اما علاوه بر آن در ادامه فرآیند به شما صدمه می زنند».

  آنها با میزبانی از مردم ایران در سایت های خود، هم جهت دهی های مورد نظر خود را در افکار عمومی ایران تقویت می کردند و هم اطلاعات کاربرانی که بر لینک URL کلیک می کردند را جمع آوری می نمودند، یعنی یک تیر و دو نشان.

  اسپوتنیک با مارتین مهدوی، کارشناس ایرانی-آمریکایی نیز گفتگو کرده و از او شنیده که دولت های غربی پس از آنکه تظاهرات در ایران به راه افتاد، به سرعت دست به کار شده و با تمرکز خبری بر رخدادهای خیابانی، پرستیژ تهران را در عرصه بین المللی تخریب می کنند تا در آن عرصه نیز بتوانند جهت گیری های مد نظر خود را تقویت کنند. در واقع صرفاً تحریک مردم به تظاهرات و اعتراض، پایان کار آنها نیست. این کاری است که هم در ۲۰۰۹ و هم در ناآرامی های اخیر انجام دادند.

  منبع:

  https://sputniknews.com/world/۲۰۱۸۰۱۰۳۱۰۶۰۴۸۴۵۳۴-uk-intelligence-agency-plotted-disruption-iran  خبر
  شماره مطلب: 24582
  دفعات دیده شده: 406 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش