Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
یکشنبه 27 آبان 1397 | الاحد 9 ربيع الاول 1440 | Sunday 18 November 2018
عملیات روانی
کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- 1/ کابینه ترامپ چگونه تشکیل شد/ سعودیها از ترس ایران می میرند نسخه چاپی RSS
 • کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- 1/ کابینه ترامپ چگونه تشکیل شد/ سعودیها از ترس ایران می میرند کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- 1/ کابینه ترامپ چگونه تشکیل شد/ سعودیها از ترس ایران می میرند
  شنبه 30 دی 1396 ساعت 17:32

  «آتش و خشم در کاخ سفید» عنوان کتابی از «مایکل ولف» است که از یک روز پیش از آنکه به دست مردم امریکا برسد، جنجال های بسیاری را برپا کرد. در این کتاب که حاصل مصاحبه و گفت و شنودهای وولف با بیشتر کارکنان کاخ سفید و اطرافیان ترامپ است، به عادات و

  کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- 1/ کابینه ترامپ چگونه تشکیل شد/ سعودیها از ترس ایران می میرند

  «آتش و خشم در کاخ سفید» عنوان کتابی از «مایکل ولف» است که از یک روز پیش از آنکه به دست مردم امریکا برسد، جنجال های بسیاری را برپا کرد. در این کتاب که حاصل مصاحبه و گفت و شنودهای وولف با بیشتر کارکنان کاخ سفید و اطرافیان ترامپ است، به عادات و رفتارهای شخصی ترامپ و ماجراهای او درکاخ سفید پرداخته شده است. اهمیت این کتاب از منظر اخبار و تحلیل ها از رفتار و عملکرد ترامپ در سال ابتدایی ریاست جمهوری اش است.

  الف قصد دارد ازاین ترجمه مهم ترین محورهای کتاب «آتش و خشم در کاخ سفید» را به صورت روزانه را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

   

  *************

   

  مایکل وولف در مقدمه کتاب خود به نام «آتش و خشم، درون کاخ سفید ترامپ» ماجرای یک دیدار بین استیو بنن، مشاور استراتژیک ترامپ و راجر ایلز، رئیس پیشین شبکه فاکس نیوز را که از دوستان بسیار نزدیک دونالد ترامپ است روایت کرده است. این دیدار که ایلز آن را ترتیب داده بود، دو هفته قبل از برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار شد و استیو بنن که درواقع شانس آورده بود و توانسته بود جای ایلز را در حلقه یاران نزدیک ترامپ از آن خود کند، از سیاست هایی که ترامپ به زودی و در زمان استقرار در کاخ سفید به اجرا می گذارد، رونمایی کرد.

  وولف در متن این کتاب از این دیدار می نویسند:

   برف به طرزی تهدیدآمیز می بارید و یک لحظه برای رفتن به مراسم شام تردید به دلش انداخت. ایلز 76 ساله، با تاریخچه ای طولانی در مسائل مربوط به اندام زنان، در حالی که به سختی راه می رفت همراه با همسرش بث از خانه اش در هادسون با احتیاط در خیابان های لغزنده منهتن در حرکت بود. اما ایلز مشتاق دیدار با بنن بود. الکساندرا پریت، دستیار بنن آخرین اخبار را درباره روند بیرون آمدن بنن از برج ترامپ، مرتب با پیام کوتاه گزارش می کرد.

  این مسئله اما بدین معنا نبود که ایلز به صورت کامل و جامع ترامپ را قبول دارد. او بیان کرده بود که ترامپ دیسیپلین سیاسی ندارد، او نمی تواند بخشی از یک سازمان باشد و نمی تواند به هیچ برنامه و یا اصلی هم وابستگی داشته باشد. در دیدگاه ایلز، ترامپ شورشی ای بدون دلیل بود، او «دونالد» بود و هیچ چیز دیگری نمی توانست او را توصیف کند.

  نویسنده درباره اخراج ایلز از فاکس نیوز می نویسد:

  شش ماه پیش، که پیروزی ترامپ از قلمروی احتمالات به دور بود، ایلز، این متهم به تجاوزهای جنسی، طی اقدام مهندسی شده پسران لیبرال رابرت مرداک 85 ساله محافظه کار، سهامدار و مهم ترین مرد رسانه ای دوران، از شبکه فاکس نیوز اخراج شد.

  بعد از یک ماه بعدازاینکه ایلز از فاکس نیوز اخراج شد، ترامپ از او خواست که مدیریت کمپین انتخاباتی پر از مصیبتش را به عهده بگیرد. ایلز که می دانست ترامپ به هیچ توصیه ای نه عمل می کند و نه حتی گوش می دهد، به او پاسخ منفی داد. یک هفته بعد، استیو بنن این شغل را قبول کرد. بعد از پیروزی ترامپ، ایلز تازه فهمیده بود که دیگر پشیمانی فایده ای ندارد و او بهترین فرصت دوباره ای را که می شد ازدست داده است، بااین حال ایلز علت اصلی طرفداری سفیدپوستان عصبانی آمریکا که عمدتاً مخاطبان فاکس نیوز بودند، از ترامپ بود. او رسانه ای دست راستی را ایجاد کرده بود که نمود کاملی از کاراکتر و سیاست ها و افکار ترامپ در آن وجود داشت.

  وولف نویسنده کتاب خاطرنشان می کند که راجر ایلز در این جلسه همچنان از انتخاب شدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده شگفت زده بود، در همین حال بنن به او می گوید که تا یک هفته آینده، اعضای اصلی کابینه نیز مشخص خواهند شد و سبک کابینه بیشتر شبیه به کابینه های تجاری ــ نظامی دهه 50 میلادی خواهد بود.

   

  در متن کتاب از جلسه انتخاب شدن ترامپ و تعیین احتمالی کابینه آمده است:

  با سه ساعت تاخیر، ساعت نه و نیم که غذاهای خوشمزه خورده شده بودند، بالاخره پیدایش شد. بنن 63 ساله با کتی نامرتب، دو پیراهن مردانه به سبک همیشگی اش روی هم پوشیده و کاپشنی ارتشی بر تن با صورتی اصلاح نکرده و اضافه وزن به دیگر میهمانان دور میز شام پیوست و فوراً کنترل گفت و گوها را به دست گرفت. گیلاس شراب تعارف شده را کنار زد و گفت: «نمی نوشم». او سپس شروع به ارائه تحلیلی فی البداهه کرد و اطلاعاتی درباره دنیایی که به سمت تفوق بر آن خیز برداشته بود، در اختیار دیگران گذاشت.

  او با اشاره به کابینه های تجاری و نظامی دهه 50 میلادی گفت: «همه جوره و با همه اعضای تیم سیل آسا فشار می آوریم تا ظرف 7 روز همه اعضای کابینه را بعد از جلسه های تایید آنها، جمع کنیم. تیلرسون دو روز، سشنز دو روز، ماتیس دو روز...»

  بنن از بحث درباره ماتیس، مرد معروف به «سگ عصبانی» و ژنرال بازنشسته 4 ستاره ای که ترامپ برای وزارت دفاع انتخابش کرده بود، به صحبت هایی درباره شکنجه، لیبرالیسم تعجب آور ژنرال ها و بوروکراسی موجود در دستگاه های غیرنظامی و نظامی پرید. بعد هم صحبت به مایکل فلین گزینه جالب برای مشاور امنیت ملی رسید؛ ژنرال محبوب ترامپ که همیشه در نشست های او حضور داشت و آنها را برگزار می کرد.

  بنن در تایید فلین گفت: «اون خوبه. مثل جیم ماتیس یا جان کلی نیست...اما خوبه. فقط احتیاج به حضور یک تیم مناسب دور و برش دارد. اگر بخواهی تمام آدم های جنبش ضد ترامپ را که این نامه ها را امضا کردند و همه نومحافظه کارانی که تمام این جنگ ها را روی سرمون خراب کردند، بیرون بکشی... انتخاب زیادی برات باقی نمی مونه.»

  بنن گفت که در عین حال می خواهد سعی کند جان بولتون، دیپلمات جنگ طلب معروف را برای مشاور امنیت ملی ترغیب کند. بولتون مورد علاقه ایلز هم بود. ایلز گفت: «اون یه بمب اندازه و یه زنباره عجیب کوچولو.» اما تو بهش نیاز داری. دیگه کی اینقدر با اسرائیل خوبه؟ فلین با ایران یه ذره بدجنسی می کنه. تیلرسون - وزیر خارجه آینده- هم که فقط نفت رو می شناسه.»

  در ادامه اما گفت وگویی بین ایلز و بنن در مورد جان بولتون شکل می گیرد که جالب است:

  بنن: «اما سبیل بولتون دردسرساز می شود. ترامپ فکر می کند او به درد این کار نمی خورد، نچسب است».

  ایلز: خوب شایعه شده است که جان بولتون مشکلاتی هم دارد. گفته شده در هتلی دعوا کرده و بعد هم همان شب زنی را در هتل تعقیب می کرده».

  بنن: اگر این را به ترامپ بگویم حتماً کار را به او می سپارد!».

  بستن مرزها عقیده چه کسی بود؟

  در ادامه این کتاب بیان شده است که استیو بنن تا قبل از این تنها به گرفتن مصاحبه با ترامپ برای سایت بریت بارت که خودش آن را به راه انداخته بود می پرداخت و مسئله تازه ای در حرف ها و پیام های ترامپ نمی دید اما بعد از مدتی «زمان» بنن فرارسیده بود.

  در همه جای جهان احساس تردید نسبت به جهانی شدن وجود داشت. برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) در انگلستان، موج جدید مهاجران که به سواحل اروپا می رسیدند، رها شدن کارگران به حال خود، اوضاع اقتصادی رو به وخامت، برنی سندرز و سیاست هایش برای انتقام گرفتن و اقدامات تلافی جویانه علیه سیستم موجود، در همه جا واکنشی نسبت به وضع موجود در آمریکا و یا سایر نقاط دنیا وجود داشت.

  بنن معتقد بود تعداد زیادی از مردم ناگهان پذیرای پیام جدیدی شده بودند: دنیا به مرز نیاز دارد - یا دنیا به دوره ای بازگشته که مرزهایی حاکم بود. دوره ای که امریکا عظمت داشت. ترامپ به سکویی برای بیان این پیام تبدیل شده بود.

  ایلز در این خصوص تردید داشت و بارها از بنن پرسید که؛ آیا ترامپ این پیام ها را درک می کند؟ آیا می توان چنین پیام هایی را از ترامپ شنید؟ پسر میلیونر نیویورک می تواند دلیل اصلی کارگران برای رای دادن باشد و پوپولیسم را ترویج کند؟ بنن عقیده داشت که می تواند.

   

  انتقال سفارت آمریکا به قدس پیشنهاد چه کسی بود؟

  شاید در وهله اول به نظر برسد داماد یهودی ترامپ، پایه گذار اصلی سیاست های رئیس جمهور آمریکا در قبال فلسطین و ماجرای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس باشد اما کتاب تازه منتشرشده از مایکل وولف، روزنامه نگار آمریکایی که این روزها جنجال زیادی در داخل آمریکا به پا کرده، نشان می دهد ترامپ حتی پیش از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده نیز به دلیل دوستی عمیق با یکی از بزرگ ترین سرمایه داران یهود، بنا داشت اقدامات جدی در این زمینه انجام دهد.

  بنن در ادامه به برخی دیگر از برنامه هایی که قرار است ترامپ در روزهای ابتدایی ریاست جمهوری اش اجرایی کند هم پرداخت. او بیان کرد: در روز اول ریاست جمهوری ما سفارتمان را به اورشلیم منتقل می کنیم.

  نتانیاهو تمام قد از این عمل دفاع می کند. شلدون هم به همچنین. شلدون آدلسون، کازینودار بیلیونر که از حامیان تندروی اسراییل و جناح راست در آمریکا است از این کار حمایت می کند و حامی ترامپ است.

  ایلز با تعجب از بنن می پرسد: ترامپ هم این را می داند؟

  بنن لبخند می زند و یک چشمک را هم چاشنی کارش می کند و ادامه می دهد: «بگذار اردن کرانه باختری را بردارد، بگذار مصر غزه را بردارد. بگذار همه شان هرطور می خواهند با این قضیه کنار بیایند و یا اینکه در حالی که تلاش می کنند تغییری ایجاد کنند، غرق شوند. سعودی ها در آستانه سقوط هستند. همه شان از ترس ایران (تمدن فارس ها) دارند می میرند. یمن، سینا، لیبی، همه وضع بدی دارند، به خاطر همین است که روسیه به کلید اصلی در منطقه تبدیل شده است. روسیه یعنی واقعاً این قدر بد است؟ آن ها آدم های بدی هستند اما جهان پر از آدم های بد است.»

  بنن مثل کسی که دارد دوباره جهان را از نو می سازد، ادامه داد: «اما درهرصورت خوب است که آدم بدها را بشناسیم و بدانیم که آن ها آدم های بد هستند».

  ایلز در اینجا اشاره کرد: «اما احتمالاً دونالد این را نمی داند».

  بنن که سعی داشت زیاد هم به ترامپ اهانت نکرده باشد، گفت که دشمن واقعی چین است. جنگ سرد جدید قرار است بین آمریکا و چین باشد و در تمام طول سال هایی که اوباما رئیس جمهور بود، این مسئله فهمیده نشد، و این نشان دهنده شکست سیستم های اطلاعاتی آمریکا است.

  «چین در حال حاضر همه چیز است. ما چین را درست نفهمیده ایم اما همه چیز به شدت ساده است. چین در حال حاضر در جایی ایستاده که آلمان نازی در سال 1929 ایستاده بود. چینی ها مانند آلمانی ها معقول ترین انسان های جهان هستند و همان طور که آلمان ها می خواستند آلمان را در دهه 30 میلادی به شدت گسترش دهند، چینی ها هم می خواهند همین کار را انجام دهند. زمانی که اقدام به شروع این کار کردند، دیگر نمی توانیم غول چراغ جادو را به بطری اش برگردانیم.

  ایلز به او گفت که ترامپ، نیکسون نیست که به چین برود. بنن با لبخندی جواب داد: «بنن به چین می رود!».

  او در ادامه روسای اف بی آی و سیا را موردحمله قرارداد و اضافه کرد: «من فکر می کنم جیمز کومی آدم درجه سه ای هست و برنان هم آدم درجه دو».

  ایلز در ادامه از بنن درباره روابط ترامپ و روسیه می پرسد و بنن پاسخ می دهد: ترامپ می خواهد به روسیه برود و با پوتین دیدار کند. اما پوتین اصلاً به او اهمیتی نمی دهد اما ترامپ باز هم تلاش می کند. او آدم فوق العاده ای است. در مورد کاری که می کند اصرار دارد.

  درنهایت ایلز با این سوال که «بچه چطور است؟» به سراغ داماد ترامپ رفت. بنن جواب داد: "او شریک من است".

  بااین حال لحن صحبتش به گونه ای بود که انگار قضیه چیز دیگری است. ایلز این لحن را متوجه شد و پرسید: واقعاً؟ بنن پاسخ داد: او هم در تیم است.

     خبر
  شماره مطلب: 24589
  دفعات دیده شده: 588 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش