Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
سه‌شنبه 24 مهر 1397 | الثلثاء 5 صفر 1440 | Tuesday 16 October 2018
عملیات روانی
جنبش زنان هلندی برای حق داشتن سرویس بهداشتی عمومی! +تصاویر نسخه چاپی RSS
 • جنبش زنان هلندی برای حق داشتن سرویس بهداشتی عمومی! +تصاویر جنبش زنان هلندی برای حق داشتن سرویس بهداشتی عمومی! +تصاویر
  سه‌شنبه 15 اسفند 1396 ساعت 9:39

  جنبش زنان هلندی برای حق داشتن سرویس بهداشتی عمومی! +تصاویر زنی در هلند به دلیل دستشویی کردن در خیابان دادگاهی شده و در پی این ماجرا جنبشی در هلند در حمایت از وی راه افتاده است.

  اعتراضات فیمینیستی

  زنی در هلند به دلیل دستشویی کردن در خیابان دادگاهی شده و در پی این ماجرا جنبشی در هلند در حمایت از وی راه افتاده است.

  خانمی 23 ساله به نام گریتی پینینگ بعدازآنکه از دوست خود خواست تا جلوی او را با وسیله ای بپوشاند تا بتواند در شب در یکی از خیابان های آمستردام در منطقه لیدسپلین دستشویی کند،  108 دلار جریمه شد. قاضی این پرونده این طور عنوان کرده بود که اگرچه استفاده از توالت های مختص مردان ممکن است ناخوشایند باشد اما این عمل غیرممکن نیست لذا این فرد قادر بوده از آن استفاده کند. همچنین این قاضی افزود که شهرداری موظف به فراهم کردن امکانات برای بانوان نیست و مواردی که زنان در خیابان دستشویی کرده باشند بسیار نادر هستند.

  در هلند تنها 3 دستشویی عمومی وجود دارد که زنان می توانند از آن استفاده کنند

   این موضوع البته به این راحتی ختم به خیر نشد بلکه زنان هلندی در پنج شهر هلند از جمله آمستردام، آیندهوون، هارلم، روتردام و یوتریخت در اعتراض به این حکم به خیابان ها ریختند. در برخی نقاط تظاهرات هایی علیه این وضعیت شکل گرفت و برخی نیز به صورت سریالی در نقاط مختلف اقدام به ادرار کردن در خیابان پرداختند. دلیل این اعتراض، کمبود توالت های مخصوص بانوان در آمستردام و غیرممکن بودن ادرار در توالت های طراحی شده برای مردان عنوان شد. خانم پینینگ در رابطه به تبدیل شدن این اتفاق به یک مسئله اجتماعی فمینیستی این طور بیان کرد:

  «این اتفاق به یک مسئله بزرگ فمینیستی تبدیل شد و آن چیزی نبود که من واقعاً به دنبالش بودم. از طرفی، این موضوع تقریباً به دلیل زمان وقوعش است که به این میزان مطرح شد. این شرم آور است که هیچ مکانی وجود ندارد که خانم ها برای دستشویی به آنجا بروند.» او همچنین  در مصاحبه با روزنامه ای دی چنین بیان نمود:

  «آیا این شرم آور نیست که یک توریست خانم در شهری مانند آمستردام هیچ جایی برای دستشویی کردن ندارد؟»

  منطقه Leidseplein آمستردام مکانی که خانم پینینیگ به دلیل دستشویی کردن در خیابان در شب جریمه شد.

   تظاهرات در همان محلی که این فرد جریمه شده بود، صورت گرفت تا نشان داده شود که در نزدیکی آن مکان هیچ گونه توالتی برای بانوان وجود نداشته است. هدف از این اعتراض جلب توجه به موضوع نبود توالت های عمومی مختص بانوان بود که معترضین از طریق ارسال عکس هایی با عنوان « برابری ادرار در هلند» به وزیر آموزش، فرهنگ و علوم هلند، جت بوسمیکر نارضایتی خود را نشان دادند. معترضین برای اثبات حرف خود به این آمار اتکا می کردند که تعداد توالت های عمومی دائمی در مرکز آمستردام 35 عدد عنوان شده است اما فقط 3 عدد از آن ها مناسب برای استفاده بانوان می باشد.

  توییت یکی از کاربران در اعتراض به نابرابری جنسیتی با این پیام که: « تنها چیزی که دخترها می خواهند داشتن حقوق اساسی بشر است.»
  اگرچه این اعتراضات نوعی کنایه بود اما بنیان گذاران آن تأکید داشتند که پیام جدی در پس این اعتراضات نهفته است. حکم دادگاه سبب شد تا بحثی جدید درباره تبعیض جنسی در سراسر هلند به وجود آید که در آن معترضین نسبت امکانات توالت های عمومی در دسترس مردان در مقایسه با زنان را نامناسب و ناکافی می دانستند.

  «زنان از سراسر کشور دعوت اند تا علیه غیرممکن بودن ادرار کردن در توالت های عمومی ساخته شده برای مردان تظاهرات کنند.» این جمله ای بود که مؤسسان اولین روز ملی ادرار کردن در توالت های عمومی هلند بانام مستعار «قدرت بخشیدن به پی پی» بیان کردند. تا عصر همان روز که حکم جریمه این فرد اعلام شد، بیش از 160 عکس در اینستاگرام با هشتگ #zeikwijf ( کلمه ای هلندی به معنی زنی که ادرار می کند) پست شد و اغلب این تصاویر معترضینی را نشان می داد که باحالت های ژیمناستیکی مختلف در تلاش بودند تا خود را در زاویه مناسب برای ادرار کردن در توالت های طراحی شده برای آقایان قرار دهند.

  توییت یکی از کاربران در اعتراض به غیرممکن بودن ادرار در دستشویی های مردانه که این گفته است:«اینجا اویزون شو! این کار رو نکنید خب!!»

   کاربران دیگر  نیز در اعتراض به غیرممکن بودن استفاده از این توالت ها با این پست ها اعتراض خود را این گونه نشان دادند.

  هشتگ  zeikwijf#   (زنی که ادرار می کند)
  توییت یکی از کاربران با محتوای نابرابری زنان و مردان
  صفحه اصلی گروه فعالان جنبش اعتراض به توالت های مردانه و مشکلات زنان

  در شبکه اجتماعی فیس­بوک نیز گروهی متشکل از پنج هزار عضو تشکیل شد تا زنان را به استفاده از امکانات مردانه برای ادرار تشویق کند. البته طبق گفته بنیان گذار آن این گروه برای به تمسخر کشیدن حکم دادگاه ساخته شده است.

  اعتراض مردان به نبود دستشویی های مناسب بانوان با در دست گرفتن کاغذهایی با هشتگ  zeikwijf
  در نمونه ای دیگر این دو مرد با در دست داشتن پلاکاردهایی  با نوشته قدرت بخشی به پی پی به موضوع نابرابری حقوق زنان و مردان اشاره کردند

  مردان هم در این اعتراضات شرکت کردند و گویا از حقوق زنان با در دست داشتن پلاکاردهایی با هشتگ معروف دفاع کردند. همچنین در وب سایتی بانام  petities بخشی به منظور جمع آوری امضا برای دادخواستی علیه نبود توالت های مناسب بانوان می پردازد که تا به امروز بیش از 3000 هزار نفر امضای الکترونیکی رو انجام داده اند.

  صفحه اصلی سایت، بخش جمع آوری امضا الکترونیک

  منابع

  https://www.japantimes.co.jp/news/2017/09/24/world/offbeat-world/power-peepee-dutch-women-protest-lack-female-friendly-public-toilets/#.WeO8cWiCxPY

  https://www.theguardian.com/world/2017/sep/21/protests-planned-amsterdam-urinals-women-toilets

  http://www.dw.com/en/dutch-women-protest-lack-of-female-friendly-public-toilets/a-40655098

  http://www.telegraph.co.uk/news/2017/09/20/dutch-sexism-row-woman-fined-urinating-public/

  http://www.euronews.com/2017/09/23/dutch-women-snap-selfies-in-public-urinals-to-protest-lack-of-female-toilets

  http://www.france24.com/en/20170923-peed-off-dutch-women-test-urinals-public-loo-protest

  http://www.bbc.com/news/world-europe-41318198

  https://www.facebook.com/events/146662185938347/

  https://twitter.com/hashtag/zeikwijf?src=hash

  http://www.bbc.com/news/world-europe-40899902  خبر
  شماره مطلب: 24600
  دفعات دیده شده: 602 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش