Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
سه‌شنبه 24 مهر 1397 | الثلثاء 5 صفر 1440 | Tuesday 16 October 2018
عملیات روانی
نان، نعل و چتر؛ نگاهی به ریشه های مشهورترین خرافات فرانسوی + عکس نسخه چاپی RSS
 • نان، نعل و چتر؛ نگاهی به ریشه های مشهورترین خرافات فرانسوی + عکس نان، نعل و چتر؛ نگاهی به ریشه های مشهورترین خرافات فرانسوی + عکس
  سه‌شنبه 15 اسفند 1396 ساعت 9:55

  برخلاف تصور بسیاری از مردم ما خرافات امری بسیار تاثیرگذار در زندگی روزمره مردم کشورهای اروپایی و آمریکا است. فرانسوی ها نیز یکی از خرافاتی ترین مردم دنیا هستند.  در میان فرهنگ های مختلف می توان شاهد برخی خرافات بود؛

  خرافات فرانسوی

  برخلاف تصور بسیاری از مردم ما خرافات امری بسیار تاثیرگذار در زندگی روزمره مردم کشورهای اروپایی و آمریکا است. فرانسوی ها نیز یکی از خرافاتی ترین مردم دنیا هستند.

   در میان فرهنگ های مختلف می توان شاهد برخی خرافات بود؛ خرافاتی که بعضاً ریشه در اعتقادات به انحراف کشیده شده آن ها دارد. در دهه های اخیر غرب سعی داشته است تا فرهنگ و اعتقادات مردم کشورهای شرقی و خاورمیانه را با برچسب خرافات همراه کند. تلاشی که به وسیله غول های رسانه ای غرب و هالیوود حمایت شده است.اما باید دانست که خود غربی ها در این مسئله سابقه بسیاری دارند. در این مطلب به 4 مورد از خرافات مطرح در فرانسه می پردازیم.

  فرانسوی ها در زندگی روزمره خود نسبت به اعتقادات خرافی بسیار حساس هستند

  البته گاهی غرب پای خود را فراتر می گذارد و با نوعی تعصب هر رفتاری را که به مذاقش خوش نیاید در دایره خرافات وارد می کند. برای مثال یک مذهب و یا آیین را که پیروان زیادی ندارد، بدون توجه به اینکه آیا آن آیین اجازه ورود خرافات را به خود می دهد و یا نه، در دام تعاریف خود گرفتار می کند.  در ادامه خواهیم دید که در جامعه فرانسوی که از جوامع پیشگام مدرنیته و عقل گرایی محسوب می شود، نیز برخی از خرافات و اعتقادات غیرمنطقی دیده می شود که خیلی راحت از کنار آن عبور می شود. خرافاتی که حتی برای جوامعی که برچسب خرافاتی خورده اند نیز غیر قابل هضم و بعضاً خنده دار است. در این مقاله به برخی از خرافات موجود در زندگی روزانه فرانسوی ها پرداخته می شود هر چند فرانسوی ها خیلی بیشتر از اینها خرافاتی هستند.

  برعکس قرار دادن نان

  در کشور فرانسه اگر شخصی نان را برعکس روی میز غذا قرار دهد، کار بسیار خطرناکی انجام داده است. به بیانی او با این کار خود باعث بد شانسی افراد آن خانواده خواهد شد. ریشه های این خرافه به قرون وسطی بازمی گردد. در این دوران اعدام عملی شایع و البته وحشتناک بود. جلاد که بیشتر روز را به اعدام مشغول بود نمی توانست در صف نانوایی بایستد به همین خاطر نانوا، نان او را برای این که شناخته شود، وارونه بر روی پیشخوان می گذاشت. به همین دلیل کسانی که نان را بر روی میز برعکس قرار دهند بدشانسی را برای اعضای خانواده به همراه می آورند. در بعضی خانواده های معتقد در فرانسه، سریع و بعد از برگرداندن آن، صلیبی بر روی آن با چاقو کشیده می شود و بعد میان اعضا تقسیم می شود.

  برعکس گذاشتن نان باعث بدشانسی می شود

  البته شاید بتوان با برخی توجیهات این موضوع را حل کرد اما فقط در سطح توجیهات؛ چراکه وقتی به این موضوع از دید منطقی نگاه می کنید، هیچ گونه رابطه منطقی را میان برعکس قرار دادن نان بر روی میز غذا و بدشانسی (که البته واژه ای قابل تأمل است) نمی توان یافت؛ اما نباید از این موضوع غافل شد که در فرهنگ فرانسه، نان جایگاه بسیاری بااهمیتی دارد و انقلاب فرانسه نیز در سال 1789 به انقلاب نان مشهور شده است. درهرصورت احترام به نان نمی تواند توجیه منطقی برای بد شانسی باشد!

  باز کردن چتر داخل خانه

   باز کردن چتر زیر سقف و پیش از اینکه از خانه بیرون بروید باعث بدشانسی می شود. در خصوص ریشه های این خرافه دلایل مختلفی آورده شده است. از جمله گفته می شود این اعتقاد به زمان مصر باستان بازمی گردد. زمانی که مردم چتر را نه برای خیس نشدن بلکه بیشتر برای در امان ماندن از آفتاب سوزان مصر به کار می گرفتند. باز کردن چتر در زیر سقف خانه و یا در سایه نوعی اهانت به خداوند خورشید یا خداوند نات محسوب می شده است.

  بازکردن چتر در خانه بی احترامی به خداوند خورشید تلقی می شود

  البته توضیحات دیگری نیز برای این خرافه عنوان می شود. همان طور که چتر از شما در برابر طوفان محافظت می کند، نماد ارواحی محافظی است که از شما و خانه تان محافظت می کنند. درصورتی که چتر را در خانه باز کنید، این کار نوعی اهانت به آن ها بوده و باعث می شود این ارواح از خانه تان و زندگیتان دیگر محافظت نمی کنند و بعد از آن باید منتظر بدشانسی باشید.

  همچنین گفته می شود که ریشه این خرافه به قرن هجدهم انگلستان بازمی گردد. در آن زمان چترهایی بزرگ از سوی مردم بریتانیا استفاده می شد. این چترها که جنبه تشریفاتی نیز داشتند درصورتی که داخل خانه باز می شدند می توانستند باعث آسیب افراد اطراف شوند. به همین خاطر نوعی تنفر نسبت به آن ها و باز کردنشان داخل خانه ایجاد شده بود. توضیح دیگر این است که درصورتی که چتر را داخل خانه بازکنید و بخواهید بیرون بروید؛ این کار باعث می شود تا باران قطع شود و درصورتی که چتر را با خود بیرون نبرید، باران قطعاً خواهد بارید! لذا می بایست بیرون خانه چتر را باز کرد. نکته قابل توجه این است که نباید باران جمع شده روی چتر را داخل خانه بیاورید. لذا چتر باید بیرون بسته شود. در غیر این صورت بدشانسی خواهید آورد.

  باز کردن چتر در خانه توهین به ارواح محافظ خانه است

  اگر هر کدام از توضیحات را نیز در نظر بگیریم، پذیرفتنی نخواهد بود که باز کردن چتر در داخل خانه باعث بدشانسی شود. چراکه هیچ یک از این دلایل با عقل سازگاری ندارند و شاید این مثال، نمونه بسیار روشنی از تعریف خرافه در جهان علم و تکنولوژی باشد.

  قرار دادن نعل اسب در خانه

  یکی دیگر از خرافاتی که هنوز تازگی خود را حفظ کرده، قرار دادن نعل اسب در خانه، محل کار و یا اتومبیل است. به ویژه اگر از جنس آهن باشد. بعضی معتقدند که قرار دادن نعل رو به بالا (U) باعث خوشبختی و شانس می شود. در این صورت قرار دادن نعل به شکل یو وارونه می تواند موجب بدشانسی و هجوم شیاطین به شما و خانه تان شود. البته این خرافه در جاهای مختلف شکل وارونه به خود می گیرد و بعضی گذاشتن نعل رو به پایین را سبب شانس و آینده سرشار از موفقیت می دانند. نکته جالب دیگر این است که روی این نعل ها هفت سوراخ وجود دارد که جای میخ هایی است که به نعل اسب می زنند. در نگاه فرانسوی ها و برخی از مردم دیگر کشورها، عدد هفت عدد مقدسی است.

  نعل آهنی خوش شانسی می آورد

  در توضیح علت این خرافه نظرات مختلفی بیان شده است، از جمله اینکه داستان آن به دوران باستانی بازمی گردد. زمانی که مردم اسب را به عنوان معبود می پرستیدند. البته گفته شده است می تواند به دورانی بازگردد که مردم ماه پرست بوده اند و نعل اسب نشانی از هلال ماه بوده است.

  البته داستان قدیمی و مشهور دیگری نیز در خصوص شیطان و سنت دانستِن وجود دارد. او یک آهنگر و اسقف مسیحی قرن دهم بود که داستان های زیادی در خصوص تلاش شیطان برای اغوای او نقل شده است. در یکی از این داستان ها شیطان که در تلاش بوده است تا بر این مرد مذهبی فائق آید، از سنت دانستِن می خواهد که اسب او را نعل بزند. شیطان برای اینکه با دقت کار او را نظارت کند نزدیکش می شود. ناگهان سنت دانستِن به پای شیطان به جای اسب نعل می زند. شیطان که احساس درد شدید می کند از دانستِن می خواهد تا نعل را از پای او بیرون بکشد. سنت دانستِن از شیطان قول می گیرد در صورتی حاضر است نعل را بیرون آورد که هیچ گاه به خانه ای که بر روی در آن نعل اسب نصب شده است، وارد نشود و شیطان می پذیرد.

  دانستِن قدیس به پای شیطان نعل زد
  دانستِن از شیطان قول گرفت که به خانه ای که نعل اسب بر در آن آویزان است وارد نشود و شیطان پذیرفت

  روی هم انداختن دو انگشت

  یکی دیگر از مواردی که در فرهنگ فرانسوی بسیار شایع است، روی هم انداختن دو انگشت میانی و اشاره برای جذب شانس و خوشبختی است. در خصوص ریشه این خرافه دو نظر عمده وجود دارد. یکی به دوران پیش از مسیحیت بازمی گردد. بر اساس اعتقاد اروپاییان قرار دادن دو انگشت سبب می شد تا ارواح خوب و خوشبختی به سراغ فرد روند و درنهایت باعث شانس و بر آورده شدن آرزوی او شوند. همچنین وقتی کسی آرزویی می کرد برای اینکه موافقت و همراهی خود را با به نمایش گذارند دو انگشت خود را بر روی هم می گذاشتند. نظر دوم به روزهای اول مسیحیت بازمی گردد. در آن زمان مسیحیان به دلیل ایمانشان به شدت مورد شکنجه، آزار و اذیت و قتل قرار می گرفتند. به همین دلیل و برای اینکه هم کیشان خود را تشخیص دهند و به دام نیفتند علائمی را ایجاد کردند که یکی از این علائم قرار دادن دو انگشت روی هم بود.

  قرار دادن انگشتان روی هم باعث خوش شانسی می شود

  این معنا تنها در صورتی است که دو انگشت در پشت فرد قرار نگرفته باشد؛ اما اگر فرد دو انگشت روی هم قرار داده شده را در پشتش پنهان کند، این معنا را در بر خواهد داشت که او در حال گفتن دروغی عمدی است. او با این کار خود امیدوار است که شنونده دروغ، از اینکه به او دروغ گفته شده است درگذرد یا از تنبیه او صرف نظر کند.  به بیانی فرد هم قسم می خورد و هم می تواند انگشتانش را بر روی هم قرار داده و در پشتش پنهان کند و امیدوار باشد تا طرف مقابل از او درگذرد!

  اگر  فردی دو انگشت بر روی هم گذاشته شده را در پشت بگیرد یعنی در حال دروغ گفتن است اما نمی خواهد مخاطبش او را مجازات کند

  در این نوشتار چهار خرافه رایج در زندگی مردم فرانسه را بررسی کردیم. البته خرافات زندگی غربی و فرانسوی در این موارد خلاصه نمی شود و می توان موارد گسترده تری را یافت که به باورها و اعتقادات آن ها تبدیل شده است.

  منابع:

  https://www.merriam-webster.com/dictionary/superstition

  Vyse, Stuart A (2000). Believing in Magic: The Psychology of Superstition. Oxford, England: Oxford University Press. pp. 19–22.

  https://goo.gl/vrkh5q

  http://people.howstuffworks.com/open-umbrella-indoors.htm

  http://psychiclibrary.com/beyondBooks/umbrella-superstition/

  http://psychiclibrary.com/beyondBooks/horseshoe-superstition/

  http://oddrandomthoughts.com/lucky-charms-horseshoes-and-their-superstitions/

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=16594  خبر
  شماره مطلب: 24603
  دفعات دیده شده: 421 | آخرین مشاهده: 17 ساعت پیش