Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
آیا آمریکا به سمت تجزیه می رود؟ / کالگزیت آمریکایی در جستجوی جدایی طلبی + تصاویر و فیلم چاپ RSS
 • آیا آمریکا به سمت تجزیه می رود؟ / کالگزیت آمریکایی در جستجوی جدایی طلبی + تصاویر و فیلم آیا آمریکا به سمت تجزیه می رود؟ / کالگزیت آمریکایی در جستجوی جدایی طلبی + تصاویر و فیلم
  سه‌شنبه 15 اسفند 1396 ساعت 12:05

  مردم کالیفرنیا در تلاش اند تا با استفاده از شرایط و ظرفیت های ممکن، استقلال را به رفراندوم بگذارند. اتفاقی که پس از سال 1861 برای بار دیگر در آمریکا رخ می دهد.   آمریکا  سالهاست که با بحث جدایی برخی از ایالت ها

  مردم کالیفرنیا در تلاش اند تا با استفاده از شرایط و ظرفیت های ممکن، استقلال را به رفراندوم بگذارند. اتفاقی که پس از سال 1861 برای بار دیگر در آمریکا رخ می دهد.

    آمریکا  سالهاست که با بحث جدایی برخی از ایالت ها روبروست اما هیچگاه شکل جدی به خود نگرفت.یک دوره از جدیت در جدایی ها مربوط به پایان قرن 18 بود، دوره بعدی به دهه 1980 تاکنون برمی گردد که سرانجام سر از صدور مجوز جمع آوری امضا برای جدایی کالیفرنیا از آمریکا در آورده است که در نوع خود گامی جدید و بی سابقه است و به گفته تحلیل گران سیر تاریخی و حجم بسیار چالش ها و تمایلات جدایی طلبانه در تجمیع نهایی خود به فریاد امروز کالیفرنیا و سپس تگزاس جهت جدایی انجامیده است. گزارش کامل جدایی طلبی ها را می توانید در اینجا بخوانید.
   
   
   
  رهبران 7 ایالت جدا شده از ایالات متحده در سال 1861 تحت عنوان «ائتلاف جنوب» به ریاست جمهوری «جفرسون دیویس»
   
  درست مانند زمانی که باراک اوباما به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شد و ایالات جنوبی محافظه کار خواستار جدایی از آمریکا شدند، کالیفرنیا هم در سال 2017 پس از پیروزی یک جمهوریخواه به نام «دانلد ترامپ» ساز جدایی را کوک کرده است. اما این بار قضیه کمی متفاوت است و جدایی طلبان پیشرفت هایی حاصل کرده اند. با به حد نصاب رسیدن جمعیت (تقریبا 7 هزار نفر)  جنبش «کالیفرنیا آری» که به همان «کالگزیت» (خروج کالیفرنیا از ایالات متحده آمریکا) مشهور شده، «الکس پادیلا» مسئول امور انتخابات ایالت کالیفرنیا مجبور به صدور مجوز جمع آوری امضا برای جدایی کالیفرنیا از آمریکا شد. حامیان طرح جدایی تا 25 جولای فرصت دارند که 585 هزار و 407 امضاء که 8 درصد از جمعیت کل رای دهندگان ثبت نام کرده این ایالت را در بر می گیرد جمع کنند. طبق اعلام پادیلا، اگر حامیان طرح موفق به این امر بشوند، آنگاه تغییر بندهای مربوط به عدم امکان جدایی از آمریکا در قانون اساسی کالیفرنیا قابل تغییر است. سپس، در سال 2019 یک رفراندوم برگزار می شود که اگر اکثریت رای به خروج از ایالات متحده آمریکا بدهند، کشور جدیدی تحت عنوان «جمهوری کالیفرنیا» به نقشه جغرافیای جهان اضافه می شود.
   
   
   
  در مورد بحث جدایی کالیفرنیا چندان تعجبی وجود ندارد. این ایالت پیوسته خود را قربانی مالیات دهی به نفع ایالت های دیگر می دیده است و به ادعای مردم اش دارای ارزش های کاملا متفاوت با سایر نقاط آمریکا در زمینه های فرهنگی، سیاسی، مهاجرتی، و محیط زیستی است. رسد ناخالص داخلی کالیفرنیا را می شود با کشور فرانسه مقایسه کرد که در نوع خود عالی است. این ایالت، برای خود یک غول تجاری و اقتصادی بزرگ است و در برهه های مختلف زمانی به داد حکومت آمریکا رسیده است. در یکی از جدیدترین بررسی های بعمل آمده مشخص شده که کالیفرنیا در لیست ایالت های وابسته به حکومت آمریکا دارای رتبه 46 است و این یعنی در واقع کالیفرنیا نیازی به ایالات متحده آمریکا ندارد.
   
  اما چیزی که روشن است این است که مهمترین دلیل جدایی طلبی کالیفرنیا که بزرگترین، پرجمعیت ترین، و ثروتمندترین ایالت آمریکاست به رییس جمهوری به نام «دانلد ترامپ» برمی گردد. کالگزیتی ها، معتقدند که سیاست های دولت ترامپ به هیچ وجه با اولویت ها و ارزش های آنان سازگاری ندارد. اما در این میان، «جری براون» فرماندار این ایالت و دیگر مقامات دموکرات آن خود را از قضایای کالگزیت جدا کرده و به نوعی صف نظامی علیه آن چیده اند. همین امر می تواند موجب تحریک احساسات ایالت گرایانه شده و نفت به آتش کالگزیت بریزد. یکی از آخرین سیاست های اعلامی ترامپ، تهدید ایالت های بزرگ و اول به قطع بودجه فدرال بود که به اذعان دوست و دشمن ترامپ، منظور وی از آن ایالت ها همان کالیفرنیاست که در آمریکا به «ایالت طلایی» مشهور است.
   
   
  ایالت کالیفرنیا پیوسته رویکرد مثبت و نرمی نسبت به پناهندگان و مهاجرین داشته است. در سال 2014 قانونی در این ایالت به تصویب رسید که طبق آن مراجع و نهادهای قضایی حق نداشتند مهاجرانی که مرتکب جرم می شوند را بیشتر از حد زمان معین در زندان نگاه دارند مگر اینکه جرم موردنظر جزو جرائم جنایی، پرخطر، و سازمان یافته باشد. این قانون در آمریکا در نوع خود یک حرکت نو بود. کالیفرنیا، اکنون پا در راه بزرگ و سرنوشت سازی گذاشته. شکل ظاهر قضیه به ما می گوید که جنبش جدایی طلب «کالیفرنیا آری» را چندان جدی نگیریم اما شکل باطنی قضیه یادآور می شود که اولا با توجه به شرایط منطقی موجود و پتانسیل این ایالت بزرگ برای اداره خود این امر ممکن است و دوما وقتی در اوج ناباوری می شود دانلد ترامپ ره بر کرسی ریاست جمهوری در کاخ سفید دید، پس «کالگزیت» هم ممکن است.
   

   
  اگر کالگزیتی ها موفق بشوند که در رای گیری سال 2018، 50 درصد + یک درصد را از آن خود بکنند، قانون اساسی کاملا به نفع آنها عمل خواهد کرد و می توانند وارد مرحله رفراندوم شوند. اگر هم در مرحله رفرنداوم حداقل 50 درصد رای دهندگان ثبت نام شده شرکت کنند و موفق به ارائه حداقل 55 درصد آراء شوند، آنگاه عملا و رسما از ایالات متحده آمریکا جدا خواهند شد و به عنوان کشوری مستقل تحت نام «جمهوری کالیفرنیا» در جهان شناخته خواهند شد. اما یک مشکل بزرگ در اینجا وجود دارد که کالیفرنیایی ها همچون بسیاری از ایالات دیگر آمریکا و چه بسا بیشتر از آنها تمایل به حضور در انتخابات نداشته و اصولا به نظام سیاسی کشور خود اعتماد ندارند. آمار آخرین مشارکت آنها 42 درصد بوده است.
   
   
   
   
  اگر کالیفرنیا از آمریکا جدا شود، سایر ایالت ها هم برای استقلال به تکاپو می افتند مگر اینکه به اقتصاد هسته مرکزی بسیار وابسته باشند که در این بین فقط چند ایالت به هسته مرکزی قدرت وابسته نیستند. اما در هر صورت چالش بسیار بزرگی ایجاد خواهد و نخبگان سیاسی آمریکا از آنجایی که هیچ علاقه ای به تجربه سال 1861 (که در آن سال در پی دستیابی لینکلن به ریاست جمهوری، 7 ایالت از ایالات متحده جدا شدند) ندارند، قطعا از تمامی قدرت خود جهت جلوگیری از بروز کالگزیت استفاده خواهند کرد. «اِد کیلگور» تحلیل گر «نیویورک مگزین» معتقد است که کالگزیت فریاد دادخواهی مردم کالیفرنیا علیه ترامپیسم است. تفکری هواداران نژادپرست و بی فرهنگ ترامپ را قدرت بخشیده تا در آینده ای نزدیک صداهای بسیاری را در نطفه خفه کنند. وی، معتقد است که اگر کالگزیت رخ بدهد، احتمال سقوط حزب جمهوریخواه بسیار زیاد می شود. این تحلیلگر در پایان تحلیل خود می نویسد: «من گمان نمی کنم که کالگزیت رخ بدهد اما این نشانه خشم کرانه های غربی کشور آمریکا نسبت به دولتی و تفکر محافظه کارانه غالب فعلی است. اما این خشم فروخورده برای آمرزیکا خطرناک است. خشم فروخورده ای که از تفاوت ها و شکاف واقعا عمیق درون این کشور نشات می گیرد. غده بدخیمی که در زیر پوست آمریکاست و زمانی بیرون خواهد زد».
   
   
   منابع:
   
  http://nymag.com/daily/intelligencer/2017/01/is-california-really-going-to-secede.html

  http://www.telegraph.co.uk/news/2017/01/27/calexit-californians-start-campaigning-secede-us-dont-have/

  http://www.latimes.com/opinion/op-ed/la-oe-friedersdorf-calexit-unprogressive-20170129-story.html  خبر
  شماره مطلب: 24608
  دفعات دیده شده: 652 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش