Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
از ازدواج با الاغ در غرب تا آرامش سگی در ایران + تصاویر چاپ RSS
 • از ازدواج با الاغ در غرب تا آرامش سگی در ایران + تصاویر از ازدواج با الاغ در غرب تا آرامش سگی در ایران + تصاویر
  سه‌شنبه 15 اسفند 1396 ساعت 13:08

  یکی از این نیازهای غیرضروری وام گرفته شده از غرب که ابتدا در طبقه مرفه نشین جامعه ایرانی و بعد در دیگر طبقات پایین تر اقتصادی بروز پیدا کرد، نگه داری از حیوانات در خانه بود که از سگ و گربه شروع شد و حالا نوبت به نگهداری از نوع وحشی آن رسیده

  یکی از این نیازهای غیرضروری وام گرفته شده از غرب که ابتدا در طبقه مرفه نشین جامعه ایرانی و بعد در دیگر طبقات پایین تر اقتصادی بروز پیدا کرد، نگه داری از حیوانات در خانه بود که از سگ و گربه شروع شد و حالا نوبت به نگهداری از نوع وحشی آن رسیده است.

   جامعه ایرانی با سرعت بسیار باورنکردنی در حدود بیست سال اخیر شروع به تغییراتی با موازات رشد سریع وسایل ارتباط جمعی مانند ماهواره، اینترنت، تلویزیون، تلفن همراه... کرده و به نیازهای جدید غیرضروری و مدل های جدید برای برآوردن این نیازها رسیده است. هرچه این نیازها گسترده تر می شود، دامنه آسیب پذیری انسان ایرانی نیز به مراتب بالاتر می رود؛ نیازهایی که تا چند سال پیش در ذهن مردم ایران جایگاه خاصی نداشت اما به مدد فضای سایبر و وجود شبکه های اجتماعی و شبکه های ماهواره ای به دغدغه هایی با اولویت بالا تبدیل شده اند.

  یکی از این نیازهای وام گرفته شده از غرب که ابتدا در طبقه مرفه نشین جامعه ایرانی بروز پیدا کرد و بعد در دیگر طبقات پایین تر اقتصادی شایع شد، نگه داری از حیوانات در خانه بود که از سگ و گربه شروع شد و حالا نوبت به نگهداری از نوع وحشی آن ها مانند کروکودیل، شیر و ببر، انواع مارها، انواع سگ ها، میمون، سنجاب، انواع گربه سانان، خرس و... در محیط کاشانه و زندگی رسیده است.

  123

  نمونه ای از نگه داری یک حیوان وحشی در یکی از آپارتمان های تهران

  زندگی با حیوانات در جوامع غربی نیز مدت ها است که ادامه دارد و این فرهنگ به دیگر کشورها و مردم جهان نیز صادر شده است. برای رسیدن به جواب علت این کار باید دامنه بیشتری از این موضوع را بررسی کنیم.

  زندگی با حیوانات، اولویت اول انگلیسی ها

  بسیاری از مردم انگلیس حیوانات خانگی خود را به اعضای خانواده های شان ترجیح می دهند و می گویند بیشتر مایلند تعطیلات خود را به جای خانواده با حیوانات خانگی خود بگذرانند. یونایتدپرس گزارش داده که نتایج یک نظرسنجی از دارندگان حیوانات خانگی در انگلیس نشان می دهد چهل و هفت درصد آنها در زمان دوری از خانه بیشتر دل شان برای حیوانات خانگی شان تنگ می شود تا اعضای خانواده و سیزده درصد نیز گفتند اگر امکان انتخاب داشته باشند، بیشتر ترجیح می دهند تعطیلات خود را به جای اعضای خانواده با حیوانات خانگی خود بگذرانند.

  123

  مردم انگلیس ترجیح می دهند تعطیلات را با حیوانات خانگی خود بگذرانند

  پرطرفدارترین حیوانات خانگی در کشورهای غربی سگ ها و گربه ها هستند. مثلا در سوئد با 9 میلیون نفر، دارای بیش از 950 هزار قلاده سگ شناسنامه دار است که بیش از 80 درصد این سگ ها دارای بیمه درمانی هستند؛ یا در آمریکا که جمعیت آن بیشتر از سیصد میلیون نفر می باشد، حدود 63 درصد خانواده ها دارای حیوان خانگی هستند و بیش از نیمی از خانواده ها بیش از یک حیوان دارند. اخیرا نیز خبرهایی از ازدواج با حیوانات در این جوامع به گوش می رسد.

  123

  123

  نمونه هایی از ازدواج با حیوان در جوامع غربی

  گرایش ایرانی ها به نگهداری حیوان خانگی

  همانطور که در بالا اشاره شد موج نگه داری حیوانات خانگی در ایران تشدید شده و علت آن را می توان از دو منظر دید. یکم، وجود کمبودهای روانی و عاطفی که به دلیل وجود آسیب های فردی و خانوادگی بوجود آمده و دوم، تبلیغ رسانه های مختلف داخلی و خارجی برای تبلیغ و تشویق این نوع از زندگی می باشد.

  طلاق، تک فرزندی و تنهایی...

  با تغییر خانواده های با جمعیت به خانواده های هسته ای، دیگر خانواده ها علاقه یا توان برای نگهداری بیش از یک فرزند ندارند و برای پر کردن تنهایی فرزند خود و با توجه به افزایش روحیه فرزندسالاری، ترجیح می دهند یک هم بازی از جنس حیوان خانگی برای او بیاورند. کودکان و نوجوانانی که عمده وقت خود را صرف بازی های کامپیوتری و کارتون های غربی می کنند که در آنها داشتن یک حیوان خانگی موضوعی عادی بوده و به نوعی به فرهنگ تبدیل شده، و با توجه به الگوگیری آنها از این کارتون ، بازی و فیلم ها، می توانند پدر و مادر خود را که برای تامین نیازها و خواسته های زندگی ساعت ها در بیرون از خانه مشغول هستند برای خرید حیوان خانگی متقاعد کنند.

  برخی از افراد نیز بخاطر شکست های عاطفی ناشی از خیانت، طلاق، مرگ عزیزان و تنهایی به نگهداری حیوانات روی می آورند تا آلام ناشی از خلاء های عاطفی را جبران نمایند.

  پرستیژ اجتماعی با نمایش سگ!

  بعضی از علت های علاقه به حیوانات در میان جوانان و برخی خانواده های ایرانی نشان از تلاش برای دست یافتن به گونه ای از پرستیژ اجتماعی است. از نظر آنها به نمایش گذاشتن سگ در معابر عمومی نوعی تشخص به حساب می آید در نتیجه این شیوه از تفکر به خانواده های متوسط شهری هم کشیده شده و جزو لاینفکی از زندگی شهری و کلاس اجتماعی آن ها شده است. به دست آوردن موقعیت اجتماعی از طریق جلب توجه دیگران و چشم و هم چشمی با همسایه ها و اقوام، در پیشی گرفتن نگه داری از نژادی خاص و یا حیوانی گران قیمت برای عده ای تبدیل به یک تفریح و سبک خاصی از زندگی شده است.

  123

  بعضی افراد برای به دست آوردن موقعیت اجتماعی سگ خود را در معابر عمومی به نمایش می گذارند

  ناگفته نماند که در بسیاری از اوقات خیابان گردی این حیوانات (بخصوص سگ) موجب آزار و آسیب به دیگر شهروندان کشور شده که به همین دلیل قوانینی برای این موضوع توسط مجلس شورای اسلامی تصویب گشته اما این قوانین با حمله سایت های فارسی زبان خارج از کشور مواجه شده است.

  123


  123

  123
  ناراحتی سایت های فارسی زبان غربی از قوانین مجلس شورای اسلامی

  رسانه های فارسی زبان و زندگی با حیوانات

  بسیاری از رسانه های فارسی زبان خارج از کشور گزارش هایی برای مخاطب ایرانی از مزایای استفاده از حیوانات در خانه منتشر می کنند و بعضی از آنها مانند بی بی سی فارسی اقدام به فراخوان ارسال عکس از حیوانات خانگی ایرانی ها کرده است.

  از مزایای نگه داری حیوانات خانگی از منظر این رسانه ها می توان به افزایش طول عمر، افزایش روابط اجتماعی، رسیدن به آرامش بیشتر، افزایش سلامتی بدن و... نام برد؛ در واقع رسانه هایی مانند شبکه «من و تو»، بی بی سی فارسی، صدای آمریکا و سایت های دیگر از این جریان با معرفی و تبلیغ این فرهنگ، به دنبال پاسخ دادن به خلاءهای بوجود آمده از تضعیف خانواده ای است که خود آنها متهم ردیف اول برای تضعیف این نهاد استراتژیک هستند.

  123

  123

  123

  اخبار و گزارش های سایت های بی بی سی و دویچه وله فارسی برای نگه داری حیوانات خانگی

  در خانواده های غربی تک والدینی و زندگی مجردی به امری معمولی تبدیل شده و انسان های این جامعه برای از بین بردن تبعات روانی و عاطفی این نوع از زندگی به جای اصلاح سیستم جامعه به زندگی با حیوانات پناه برده اند و حالا همین نسخه توسط این رسانه ها برای مردم ایران پیچیده می شود.

  رسانه های داخلی

  تبلیغ نگه داری از حیوانات خانگی در ایران فقط مربوط به رسانه های فارسی زبان خارج از کشور نیست و تعدادی از رسانه های داخلی نیز این نوع از زندگی را تشویق می کنند و به تأسی از همان رسانه ها بدون توجه به ساختار فرهنگی کشور از مزایایی که دلایل علمی آنها نیز اثبات نشده است، سخن می گویند.

  123

  یک مجله داخلی مرتبط با موضوع نگه داری حیوانات خانگی

  انتقال بیماری از حیوانات خانگی

  نگهداری حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه می تواند منشایی برای انتقال انواع میکروب و قارچ های پوستی به انسان شود. افرادی که سابقه آلرژی، حساسیت پوستی و تنفسی دارند به دلیل ریزش مکرر موی سگ و گربه بیشتر در معرض این خطرات هستند. نگه داری هر نوع حیوان از جمله سگ و گربه عامل انتقال عفونت های پوستی، عفونت های انگلی، سالمونلا، لیپتوسیروز، انواع ژیاردیا، بیماری های قارچی، انواع حیوان گزیدگی، مانند کک و کنه و لارو مهاجر است.

  الزاما با زدن واکسن یا دارو تمام بیماری های این حیوانات قابل پیشگیری نیست. حتی در کشورهای اروپایی که نگه داری حیوانات خانگی مثل سگ و گربه مرسوم است بر این نکته اذعان دارند که نگه داری این حیوانات مشکل ساز و عامل انتقال بیماری می باشد.

  123

  با زدن واکسن یا دارو تمام بیماری های حیوانات خانگی قابل پیشگیری نیست

  آرامش در کنار سگ و گربه حاصل می شود؟

  در دنیای استرس زای امروز هرکسی به دنبال خریدن متاع ارزشمندی است که با آن زندگی کند و به «آرامش» برسد؛ آرامش خریدنی یا خوردنی نیست بلکه آرامش به دست آوردنی است آن هم از مسیر درست و با قواعد استاندارد مخصوص به خودش. زمانی که افراد و خانواده ها در حوزه ارتباطات فردی و اجتماعی آگاهی کافی نداشته باشند و به لحاظ ارتباطات اقناع نشوند، با آدرس راه های تقلیدی از زندگی غربی دست به اقداماتی مانند زندگی با حیوانات برای کسب آرامش روانی می زنند.

  خلاء های عاطفی باید ازطریق کانال صحیح خودش رفع شود؛ زندگی با حیواناتی مانند سگ که در روایات ما نجس تلقی شده است، بیشتر موجب اختلال در ارتباطات اجتماعی فرد می شود زیرا انس با حیوان هیچگاه برای انسان رشد حاصل نمی کند و همچنین موجب می شود ابراز احساس به همنوع و تمایل برای تشکیل خانواده که لازمه حرکت جامعه می باشد، بشدت کم و حتی از بین برود. تحمل اضطراب ها و تسکین فشارهای روانی بیشتر با افزایش ایمان بدست می آید تا همنشینی با حیوانات.
  خبر
  شماره مطلب: 24613
  دفعات دیده شده: 1515 | آخرین مشاهده: 41 دقیقه پیش