Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
سه‌شنبه 20 آذر 1397 | الثلثاء 2 ربيع الثاني 1440 | Tuesday 11 December 2018
عملیات روانی
چرایی و جزئیات راهبرد جامع واشینگتن علیه ایران از زبان مشاور امنیت ملی ترامپ+ دانلود و فیلم نسخه چاپی RSS
 • چرایی و جزئیات راهبرد جامع واشینگتن علیه ایران از زبان مشاور امنیت ملی ترامپ+ دانلود و فیلم چرایی و جزئیات راهبرد جامع واشینگتن علیه ایران از زبان مشاور امنیت ملی ترامپ+ دانلود و فیلم
  یکشنبه 27 اسفند 1396 ساعت 10:19

  به اعتقاد مک مستر، مهمترین عامل موفقیت واشینگتن در راهبرد جدید، فاصله انداختن میان حکومت و مردم است تا یک تهدید توخالی، به یک خسران واقعی برای ایران تبدیل شود.  پس از اعلام راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران، بنیاد دفاع از

  سخنرانی مک مستر

  به اعتقاد مک مستر، مهمترین عامل موفقیت واشینگتن در راهبرد جدید، فاصله انداختن میان حکومت و مردم است تا یک تهدید توخالی، به یک خسران واقعی برای ایران تبدیل شود.

   پس از اعلام راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران، بنیاد دفاع از دموکراسی نشستی را با حضور دو تن از مقامات برجسته آمریکایی برگزار کرد. «ژنرال مک مستر»، مشاور امنیت ملی دانلد ترامپ که خود در دهه گذشته از فرماندهان ارتش آمریکا در جنگ عراق و افغانستان بوده است، طی سخنرانی به تشریح سیاست های واشینگتن در قبال ایران پرداخت.

  میزبان این نشست، «هُوان زاراتی» از استراتژیست های مؤثر در حوزه سیاست خارجی بود. وی ابتدا از روابط کاری و صمیمانه خود با مک مستر طی سال های گذشته پرده برداشت و از آن سو، مک مستر نیز اعلام کرد تحلیل ها و توصیه های هوان زاراتی طی ماه های گذشته در تدوین راهبرد جدید دولت ترامپ در قبال ایران نقشی کلیدی داشته است.

  نظم آمریکاییِ حاکم بر جهان در خطر است

  مک مستر ابتدا با این مقدمه شروع کرد که «ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم و به ویژه پس از جنگ سرد، کمک کرد تا یک نظم سیاسی، اقتصادی و امنیتی ایجاد شده و آن را رهبری کرد»، نظمی که از جنگ های بزرگ، مانند آنچه در جنگ جهانی اول و دوم شاهد بودیم، پیش گیری کند و اضافه کرد که این نظم از سوی سه محور در حال تهدید است:

  - «قدرت های تجدیدنظرطلب» در نظم آمریکایی مثل روسیه

  - «دولت های یاغی» مثل ایران که «هنجارهای بین المللی را زیر پا گذاشته، به دنبال تسلیحات کشتار جمعی هستند و تروریسم را صادر می کنند تا نفوذ خود را گسترش دهند و از دولت های مسئولیت پذیر به زور امتیاز بگیرند.»

  - و «بازیگران مرتجع غیردولتی» که با نفرت پراکنی و ترویج ایدئولوژی های مغایر با دین، کشتارهای وسیع از انسان های بیگناه خود را توجیه می کنند.

  مک مستر ادامه داد این سه محور با یکدیگر بده بستان دارند و برای مثال مدعی شد کمک های ایران و روسیه به حکومت یاغی اسد در سوریه، منجر به «تقویت تروریست های اسلامگرا» شده است که خود را به عنوان حافظ منافع گروه هایی از مردم جا زده اند و از آن سو ایران از این منازعه برای گسترش هژمونی منطقه ای خود از طریق گروه های شبه نظامی و ایجاد تهدید برای اسرائیل و عربستان سعودی بهره می گیرد (حالا مشخص نیست آیا این واقعاً تحلیل مک مستر از اوضاع خاورمیانه است یا خود را به ندانستن زده است!)

  مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا گفت رشد این سه محور، «امنیت بین المللی» را (بخوانید نظم آمریکاییِ حاکم بر جهان، همان چیزی که در ابتدا خودش صراحتاً بدان اشاره کرد) تضعیف کرده و کار به جایی رسیه که «موازنه قوا در سال ها و دهه های اخیرعلیه آمریکا در حال تغییر است»؛ از آن سو واشینگتن نیز «در سال های اخیر، خود را به یک نوع راهبردنگاریِ خودپسندانه محدود کرده است» که به جای توجه به اقتضائات مسائل بین المللی و رفع آن تهدیدی که راهبرد اساساً برای حل آن در نظر گرفته شده است، بیشتر به آنچه خود ترجیح می دهد اقدام می کند.

  منظور مک مستر به زبان ساده این بود آمریکا باید رودربایستی را کنار بگذارد و دیگر از اتهاماتی مانند نقض حقوق بشر و جنایت جنگی و مانند آن نترسد و با تمام قوا برخورد سخت و درواقع زشتی با مخالفان خود صورت دهد. البته او به گونه ای هنرمندانه این ایده را مطرح کرد که گویی آمریکا مجبور است این اتهامات را به جان بخرد تا امنیت ملت های جهان در خطر نیافتد!

  ۱- تمام قوای آمریکا باید علیه ایران متحد شود

  ژنرال تندرو ادامه داد باید تمام قوای «دیپلماتیک، علمی، نظامی، اقتصادی، پلیسی و اطلاعاتی» برای پیگیری راهبرد دولت ترامپ متحد شود، راهبردی که بخشی از آن و به قول او «یک نمونه خوبِ» آن چگونگی برخورد با ایران است. او گفت سخنرانی ترامپ، شرح «راهبردی بود که واقعاً با این کشور و این سازمان، سپاه پاسداران مقابله می کند چرا گه تهدیدی برای همه است».

  وی از اندیشکده هایی چون «بنیاد دفاع از دموکراسی» که حالا مشخص شده یکی از دو-سه اندیشکده اثرگذار بر دولت ترامپ است، خواست تا پژوهش های خود را در مورد تهدیدهای پیشِ رو ادامه دهند و از رسانه ها در خواست کرد «کشورهایی مانند ایران و کره شمالی را به سختی زیر نظر بگیرند و جهان را آگاه کنند از اینکه این دولت ها چگونه تحریم ها را دور می زنند، هنجارهای بین المللی را زیر پا می گذارند، با مردم خود به خشونت رفتار می کنند و چه رویکردی در روابط خود با همسایگان شان دارند».

  ۲- برخورد با ایران فقط به موضوع هسته ای محدود نشود

  به نظر او راهبرد جامع ترامپ برای «خنثی کردن نفوذ بی ثبات ساز ایران و مهار سلطه گری اش به ویژه حمایتش از تروریسم و شبه نظامیان» بسیار مناسبتر از راهبرد دولت های پیشین در توجهِ صرف به توافق هسته ای است. او اعلام کرد واشینگتن تمام موارد زیر را در نظر می گیرد:

  - «حمایت تجهیزاتی و مالی از تروریسم و افراط گرایی»

  - حمایت از حکومت اسد

  - خصومت با اسرائیل

  - «تهدیدهای مکرر ایران علیه آزادی کشتیرانی به ویژه از لحاظ اهمیت راهبردی در خلیج فارس»

  - «حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان و شرکای واشینگتن در منطقه»

  - نقض حقوق بشر

  - «بازداشت اتباع خارجی از جمله شهروندان آمریکایی به دلایل بی ربط»

  - و موشک های بالستیک که مک مستر دقیقه ای بعد بدان اشاره کرد.

  مک مستر با نام بردن از کاستی های برجام و اینکه نباید پول نفت در وضعیت فعلی به ایران برسد، تلویحاً به تحریم دولت ایران در آینده در صورت تداوم موارد بالا اشاره کرد.

  ۳- احیای اتحادهای گذشته در منطقه

  مشاور امنیت ملی دانلد ترامپ سومین بخش از راهبرد جدید واشینگتن را احیای اتحادهای گذشته در منطقه (منظور او ائتلافی است که در زمان دفاع مقدس علیه ایران شکل گرفته بود) و تقویت همکاری با شرکای منطقه ایِ آمریکا در خاورمیانه «به عنوان یک سپر دفاعی در برابر تجدیدنظرطلبیِ ایران علیه موازنه قوا در منطقه» اعلام کرد.

  وی گفت متحدان آمریکا در منطقه «رژیم ایران را به رسمیت نمی شناسند» و «بسیار مهم» است که ما با دولت هایی در خاورمیانه که آنها نیز مانند آمریکا از «موشک های بالستیک» و «فعالیت های مخرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» احساس خطر و تهدید می کنند، به «فهم مشترک از مشکلات» و «روابط بسیار نزدیکتر» برسیم تا «اقدامات مشترک» را ترتیب دهیم.

  ۴- دوباره اجماع بین المللی علیه ایران ایجاد کنیم

  مک مستر صراحتاً گفت «ما باید دوباره لشگر جامعه بین المللی را گرد آوریم» تا «نقض حقوق بشر و بازداشت شهروندان آمریکایی و غیر آمریکایی از سوی سپاه پاسداران را محکوم کنند». به نظر می رسد منظور او عمدتاً ۱+۵ بود. قطعاً در اینجا نقش چین و روسیه از اهمیت خاصی برخوردار است.

  مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا به بازنگری واشینگتن در برجام اشاره کرد و ادامه داد «فرصتی برای متحدان ما است که از آن برای همکاری روی طیف گسترده ای از رفتارهای بی ثبات ساز ایران بهره گیرند، کمااینکه هم اکنون نیز این همکاری آغاز شده است.»

  ۵- تهدید هسته ای را فراموش نکنیم

  یا واقعاً با وجود این همه بازرسی از ایران، خیال واشینگتن راحت نشده یا به بهانه تهدید هسته ای قصد پروپاگاندای جهانی علیه ایران را دارد، زیرا مک مستر تأکید کرد باید تمامی راه های ممکن برای دستیابی ایران به سلاح هسته ای را مسدود کنیم.

  دانلود متن سخنرانی مک مستر در بنیاد دفاع از دموکراسی پیرامون راهبرد جدید آمریکا علیه ایران

  ما اجرای راهبرد را آغاز کرده ایم

  ژنرال کهنه کار از پایان مرحله تدوین راهبرد و آغاز مرحله اجرایی خبر داد و گفت هم اکنون در حال «همراه سازی تمامی عناصر قوای ملی آمریکا و هماهنگ سازی تلاش ها با متحدان کلیدی» هستیم و نام آن را «دفاع از آمریکا  و پیشبرد منافع حیاتی» گذاشت، آنچه به نظر او آن قدر ضرورت دارد که اولاً «هر ملت متمدنی مجبور است» با آن همراه شود، «هر جا منابع مالی یا اختیارات حقوقی مورد نیاز است»، تأمین خواهد شد و «هر سازمانی نیاز به شکل دهی مجدد و افزایش اهرم ها دوباره داشته باشد، تغییرات لازم را اِعمال خواهیم کرد».

  نقشه های ایران در منطقه را به هم می زنیم

  وی در ادامه گفت برای مثال مدتی است در عراق به دنبال «نابودسازی داعش و جلوگیری از شکل گیری یک گروه دیگر مانند داعش» هستیم اما هدف ما صرفاً یک عراق باثبات نیست، بلکه «آنچه می خواهیم در عراق ببینیم، یک عراق باثبات است که هم قدم و همراستا با ایران نباشد» (وی این جمله آخر را سه بار در سخنرانی اش تکرار کرد).

  وی ایران را متهم کرد که می خواهد عراق و یمن نیز مانند لبنان شود که یک دولت ضعیف داشته باشد تا نتواند جلوی فعالیت شبه نظامیان وابسته به ایران را در خاک خود بگیرد، گروه هایی که به قول او «خرابکار و تروریست» هستند و می توانند هر زمان که دولت مرکزی علیه منافع ایران اقدام کرد، به گروهکی علیه دولت مرکزی خود تبدیل شوند. مک مستر تأکید کرد آمریکا از روابط نزدیک خود با سران کردستان عراق برای رسیدن به این هدف استفاده می کند، اما با توجه به اشتباه بودن زمان همه پرسی «خلاف آنچه تصور می کردیم» و درگذشت جلال طالبانی، اکنون خلأی درعراق شکل گرفته که «ایرانیان توان بهره گیری از آن را دارند».

  مک مستر تهران را متهم کرد که همواره با «به جان هم انداختن قبیله ها و اقوام و فرقه ها» خود را به عنوان حامی و ناجی یکی از دو طرف، وارد منازعه می کند و اینگونه نفوذ بیشتری به دست می آورد» و ادامه داد در سوریه نیز ایران و روسیه باید مسئولیت تداوم منازعه را که به دلیل حمایت شان از حکومت اسد پیش آمده است، بپذیرند (مشخص نیست چرا یکی از حضار از مک مستر نپرسیده است آیا رئیس شما ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی صراحتاً نگفت «داعش را اوباما و کلینتون ایجاد کردند»!؟)

  علیه سپاه متحد می شویم

  مک مستر ناخواسته به ناکامی ایالات متحده در منطقه، مقابل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت «ما باید با متحدان خود یک راهبرد مشترک داشته باشیم تا از پسِ سپاه برآییم.» او گفت «سپاه یک شبکه است که در طیف گسترده ای از فعالیت های کثیف دست دارد تا اهداف پلید رژیم ایران را پیش ببرد» بنابر این مدتی است جامعه اطلاعاتی آمریکا را برای فهم سازوکار ارتباط «رژیم ایران» با سپاه و از آن سو، رابطه سپاه با گروه های شبه نظامی در منطقه به کار گرفته ایم تا بفهمیم مؤسسات مالی و بنگاه های اقتصادی آنها چگونه معمولاً به صورت ناشناس فعالیت می کنند.

  بخش اصلی سخنان زاراتی و مک مستر در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی

  این راهبرد در اولویت سیاست خارجی آمریکا قرار گرفته است

  ژنرال آمریکایی گفت آنچه در مورد ایران و خاورمیانه اشاره کرده، از جمله چالش های اصلی برای آمریکا است، زیرا کاخ سفید در رده بندی چالش ها علیه خود پیش از هر چیز به تهدیداتی نظر دارد که یک یا چند مورد از «چهار منافع بنیادی» ایالات متحده را تضعیف کند: حفاظت از مردم آمریکا و سرزمین آمریکا، پیشبرد موفقیت و شکوفایی آمریکا، دستیابی به صلح از راه قدرتمندشدن و نهایتاً گسترش نفوذ آمریکا.»

  اتمام حجت!

  وی در پاسخ به یک پرسش گفت پیام ما به ایران، این است که «به بهره گیری از گروه های مسلح غیرقانونی پایان دهد»، گروه هایی که به قول او «منافع خصوصی ایران را به هزینه مردم کشورهایی چون عراق و به هزینه امنیت و ثبات منطقه به پیش می برد». او گفت ایران باید بداند «هیچ کدام از ما، یعنی عراقی ها، ایالات متحده، شرکای ما در منطقه، متحدان اروپایی ما این حجم از خرابکاری و حمایت از تروریست و میلیشیا را نمی تواند تحمل کند.»

  او گفت «ایرانیان باید بفهمند مسیری که می روند برای آنها هزینه خواهد داشت، هزینه هایی مثل انزوا، انزوای دیپلماتیک و مالی، اگر به مسیری که می روند ادامه دهند.» در واقع مک مستر می خواهد این گونه القا کند که اگر ایرانیان از راهِ رفته بازگردند، این شانس را دارند که گذشته آنها بخشیده شود، اما ناگفته پیدا است وقتی ایران خود بپذیرد که اشتباه کرده و مسئول ناامنی و منازعه در خاورمیانه بوده است، بزرگترین اهرم تداوم فشار بر خود را فراهم کرده و آمریکا می تواند در آن صورت دولت های همسایه و جامعه بین المللی را خیلی راحت تر علیه ایران بسیج کند.

  جمع بندی

  شاید بهتر باشد به جای جمع بندی، این جمله از مک مستر را مرور کنیم: «برای رئیس جمهور بسیار مهم بود که در سخنرانی اش پیرامون راهبرد جدید، میان رژیم و مردم ایران تمایز قائل شود.» در واقع مهمترین عامل موفقیت واشینگتن در راهبرد جدید، همین فاصله انداختن میان حکومت و مردم است تا یک تهدید توخالی به یک خسران واقعی برای ایران تبدیل شود. بنابر این کافی است حکومت ایران با جلب رضایت عمومیِ بیشتر و همچنین تقویت شفافیت هم در عملکرد داخلی و هم در توضیح اهداف منطقی اش در تولید موشک و حضور در منطقه، مردم را با خود همراه سازد و مردم نیز با درس گیری از تحولات دهه های گذشته و بدعهدی های طرف آمریکایی از زمان دکتر مصدق تا همین سال های اخیر و توافق هسته ای، دست آن را در مداخله در امور داخلی ایران باز نکنند.

  منابع

  http://www.defenddemocracy.org/events/fdds-national-security-summit  خبر
  شماره مطلب: 24615
  دفعات دیده شده: 528 | آخرین مشاهده: 18 ساعت پیش