Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
دوشنبه 28 آبان 1397 | الاثنين 10 ربيع الاول 1440 | Monday 19 November 2018
عملیات روانی
رهبر انقلاب، پیروز «جنگ روایت ها»؛ تازه واردی که چهره عریان آمریکا را نشان داد نسخه چاپی RSS
 • رهبر انقلاب، پیروز «جنگ روایت ها»؛ تازه واردی که چهره عریان آمریکا را نشان داد رهبر انقلاب، پیروز «جنگ روایت ها»؛ تازه واردی که چهره عریان آمریکا را نشان داد
  یکشنبه 27 خرداد 1397 ساعت 7:32

  اقدامات ترامپ که رویکرد آشکارتری در ایران ستیزی دارد، موجب شده است که صحت «روایت» آیت الله خامنه ای از دشمن و آمریکا بار دیگر به اثبات برسد. - حدود سه سال پیش شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) « NIAC » گزارشی با عنوان «دست های

  رهبر انقلاب

  اقدامات ترامپ که رویکرد آشکارتری در ایران ستیزی دارد، موجب شده است که صحت «روایت» آیت الله خامنه ای از دشمن و آمریکا بار دیگر به اثبات برسد.

  - حدود سه سال پیش شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) « NIAC » گزارشی با عنوان «دست های دارز- مشت های باز: جهت دهی مجدد چشم انداز ایران فراتر از توافق هسته ای» منتشر کرد؛ موضوع این گزارش مربوط به بخشی از جامعه ایران است که آمریکا را دشمن ایران می دانند؛ این گزارش از این افراد با لقب "تندرو" یاد می کند.
   
   آمریکایی ها از مدت ها پیش به ویژه در سه سال اخیر تلاش زیادی برای خنثی سازی و حتی مضر نشان دادن روایت رهبر انقلاب از حکومت و ماهیت آمریکا انجام دادند

  این گزارش رهبر فکری این افراد را آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب معرفی می کند؛ در این روایت غرب و آمریکایی ها بی اخلاق و ظالم معرفی می شوند که به دنبال تسلط بر ایران و محروم کردن این کشور از پیشرفت های علمی و فناورانه و وابسته نگه داشتن آن به قدرت های خارجی ترسیم می شود. روایتی که در بخشی از نخبگان جامعه نیز تسری پیدا کرده و به مفهوم "مقاومت" در برابر آمریکا و همپیمانانش مانند رژیم صهیونیستی معتقد است.

  آمریکایی ها از مدت ها پیش به ویژه در سه سال اخیر تلاش زیادی برای خنثی سازی و حتی مضر نشان دادن روایت رهبر انقلاب از حکومت و ماهیت آمریکا انجام دادند؛ دولت اوباما با فریب به دنبال تغییر 15 ساله در ایران بود و تلاش داشت روایت های دیگری را جایگزین روایت رهبر انقلاب از غرب به ویژه آمریکا کند؛ استراتژی که با آمدن ترامپ به نظر می رسد شکست خورده است.

  دولت اوباما با فریب به دنبال تغییر 15 ساله در ایران بود و تلاش داشت روایت های دیگری را جایگزین روایت رهبر انقلاب از غرب به ویژه آمریکا کند 

  کلیات روایت های جایگزینی که آمریکایی ها می خواستند در جامعه ایران غالب شود، بدین شرح است: ایران می تواند به کشورهای غربی به خصوص آمریکا به عنوان شریک بالقوه در کمک به ایران برای دستیابی به اهداف اعلام شده (نه فقط در فناوری هسته ای بلکه همچنین در دیگر مسائل فناورانه، منطقه ای و امنیتی) حساب کند. این روایت در تضاد با روایتی قرار می گیرد که ایران و غرب (خصوصاً آمریکا) را دشمنان غیرقابل اعتمادی در نظر می گیرد که در مسیر تقابل گام برمی دارند. روایت دیگر حول محور نیاز به صلح و ثبات منطقه ای می چرخد که در آن این مساله مورد قبول است که می توان برای دستیابی به ثبات مورد تایید نیازها و خواسته های ایران تا حدی با آمریکا و اتحادیه اروپایی کنار آمد و همچنین این موضوع پذیرفته شود که قدرت های غربی مانند آمریکا به تعهدات خود پایبند هستند.

  استراتژی براندازی "روایت" رهبر معظم انقلاب از آمریکا در داخل جامعه ایران، اکنون با پیروزی ترامپ که رویکرد آشکارتری در اسلام ستیزی و از همه مهم تر ایران ستیزی دارد، شکست خورده و این اتفاق موجب شده است که صحت "روایت" آیت الله خامنه ای از دشمن و آمریکا و زنده نگه داشتن تصویر یک دشمن بی رحم، بار دیگر به اثبات برسد.


  استراتژی براندازی "روایت" رهبر معظم انقلاب از آمریکا در داخل جامعه ایران، اکنون با پیروزی ترامپ که رویکرد آشکارتری در ایران ستیزی دارد، شکست خورده و این اتفاق موجب شده است که صحت "روایت" آیت الله خامنه ای از دشمن و آمریکا بار دیگر به اثبات برسد 

  نایاک در گزارش خود معتقد است عمر این روایت که آن را تندروانه می خواند، به دهه ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برمی گردد: این روایت بر اساس روایتی عمیق تر و تاریخی استوار است که به یک قرن پیش برمی گردد. این روایت بر اساس مداخله غرب در ایران، اشغال این کشور، تلاش برای تبدیل کردن ایران به مستعمره، کودتای 1953 علیه محمد مصدق نخست وزیر قانونی ایران و حمایت غرب از حمله صدام حسین به ایران در دهه 1980 و استفاده صدام از تسلیحات شیمیایی علیه مردم ایران است. این روایت همچنین به سبب جریان بی وقفه تحریم هایی که علیه ایران اعمال شد و همچنین تلاش شکست خورده ایران برای حل آن از طریق مذاکره (تلاش های انجام شده در زمان دولت خاتمی و توافق برزیل – ترکیه – ایران در سال 2010 که توسط آمریکا و اروپا رد شد) تقویت شد.

  این گزارش در ادامه توضیح می دهد: مهم ترین شکست هرگونه تلاش از جانب میانه روها برای ایجاد میزانی از اطمینان به مقاصد غرب در نتیجه حمله آمریکا به افغانستان به وجود آمد. اصلاح طلبان ایران تلاش کردند تا موافقت نیروهای تندرو را برای همکاری با آمریکا برای ایجاد ثبات در افغانستان پس از سرنگونی طالبان به دست آوردند. در حقیقت، دیپلمات های آمریکایی و غربی قبول دارند که نقش ایران در کنفرانس بن در سال 2001 جایی که درباره شرایط سیاسی افغانستان پس از طالبان تصمیم گیری شد، بسیار سازنده بود. با این حال، جورج بوش پاسخ این نیت خوب ایران را با وارد کردن نام این کشور در فهرست کشورهای محور شرارت در ژانویه 2002 داد. 

   
   گزارش نایاک در رابطه با تقابل روایت ها در ایران (دانلود)

  شورای ملی ایرانیان آمریکا نیز در این گزارش هفت پروژه پیشنهاد داده بود تا روایت طرفداران نزدیک شدن به آمریکا را در مقابل روایت رهبر انقلاب تقویت کند؛ در انتهای این گزارش در همین رابطه آمده است: هر یک از این اقداماتی که در این گزارش مطرح شدند، ابتکارهایی دارای ریسک پایین و بازدهی بالا هستند. این ابتکارها در حالی که مسئولیت مخالفت بالقوه و سوءمدیریت را بر دوش دولت ایران خواهند گذاشت، پیام های واقعی را به کل مردم ایران می فرستند.

  حال با آمدن ترامپ که رویکردی کاملا متفاوت با اوباما در برخورد با ایران دارد، بار دیگر اثبات کرد که "روایت" آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب از آمریکایی ها تا کنون درست بوده که باید در مقابل آمریکا مقاومت کرد و نگاه به تقویت عناصر و قوای داخلی داشت تا بتوان قدرت آمریکا را به چالش کشید.

  روزهای آتی و عملکرد ترامپ بیشتر نشان خواهد داد که "روایت" رهبر انقلاب از آمریکا به چه میزان از دقت و واقع بینی بهره برده به طوری که تغییرات تاکتیکی در دولت های آمریکا، نمی تواند ماهیت اصلی حکومت آمریکا را برای ایرانیان بپوشاند.  گزارش
  شماره مطلب: 24637
  دفعات دیده شده: 240 | آخرین مشاهده: 5 ساعت پیش