Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
 
دوشنبه 21 آبان 1397 | الاثنين 3 ربيع الاول 1440 | Monday 12 November 2018
عملیات روانی
آیا اسکار به فیلم ایرانی، می تواند تولیدات ضدایرانی هالیوود را متوقف کند؟ نسخه چاپی RSS
 • آیا اسکار به فیلم ایرانی، می تواند تولیدات ضدایرانی هالیوود را متوقف کند؟ آیا اسکار به فیلم ایرانی، می تواند تولیدات ضدایرانی هالیوود را متوقف کند؟
  یکشنبه 27 خرداد 1397 ساعت 7:34

  اهداء اسکار به یک فیلم ایرانی را نمی توان دلیلی بر نفی ایران هراسی در هالیوود دانست، زیرا چند سال پیش نیز به یک فیلم از ایران اسکار داده شد، اما از تولیدات ضدایرانی هالیوود کم نگردید. سرویس جنگ نرم مشرق- هالیوود در سالی که

  مادام سکرتاری

  اهداء اسکار به یک فیلم ایرانی را نمی توان دلیلی بر نفی ایران هراسی در هالیوود دانست، زیرا چند سال پیش نیز به یک فیلم از ایران اسکار داده شد، اما از تولیدات ضدایرانی هالیوود کم نگردید.

   هالیوود در سالی که گذشت، سنت ساخت فیلم و سریال ضدایرانی خود را فراموش نکرد و تولیدات مختلفی را برای تخریب چهره ایران نزد افکار عمومی خود و دیگر مخاطبان خود در جهان روانه پرده نقره ای و گیرنده های تلویزیونی کرد.

  منازعه سیاسی آمریکا با ایران فراز و نشیب های زیادی داشته، اما ایراد اتهامات مختلف از سوی آمریکا از جمله زدن برچسب تروریسم دولتی به ایران همیشه از ابتدای انقلاب تا کنون در دستور کار مقامات آمریکایی قرار داشته است. هالیوود نیز به عنوان یکی از پیاده نظام های اصلی قدرت نرم آمریکا به دنبال اقناع افکار عمومی جهت تایید سیاست های آمریکا حرکت کرده است.

   اهداء اسکار در رشته فیلم خارجی در سال 2017 به یک فیلم ایرانی را نمی توان دلیلی بر نفی ایران هراسی در هالیوود دانست، زیرا چند سال پیش نیز در همین رشته به یک فیلم از ایران اسکار داده شد، اما سرعت روند تولیدات ضدایرانی در هالیوود کم نگردید

  توافق هسته ای یا همان برجام نیز نتوانست سرعت ساخت محصولات ضدایرانی هالیوود را کم کند؛ سریال های هالیوود اما نقش اصلی را در یک سال اخیر جهت معرفی ایران و ایرانی به عنوان تروریست هایی که برای جهان خطرناک هستند، به عهده داشته و با خط تعلیق های طولانی و جذاب اما ضدایرانی، بدنبال نهادینه کردن چهره منفور از ایران نزد افکار عمومی هستند.

  مروری بر این سریال ها و فیلم زوایای بیشتری از این موضوع را مشخص می کند:

  سریال بازمانده معین (Designated Survivor):

  سریال «بازمانده معین» که به تازگی شروع شده است، در اولین قسمت خود موضوع تنش هایی اخیر دریایی میان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نیروی دریایی آمریکا را به عنوان یکی از خط های تعلیق دنبال می کند.

  در سریال «جانشین معین»، رئیس جمهور و تمام اعضای کابینه در جلسه سخنرانی سالیانه دولت در کنگره به دلیل انفجار بمب جان خود را از دست می دهند و تام کرکمن (کیفر ساترلند) وزیر مسکن و توسعه شهری که جایگاه بازمانده معین را دارد، اما در عین حال یکی از اعضای سطح پایین کابینه محسوب می شود که تقریبا صبح روز انفجار خبر تغییر شغل خود را شنیده است، باید زمام امور را در دست بگیرد. هم زمان با چالش کرکمن به عنوان رئیس جمهور جدید، تحقیقات اف بی آی هم ابعاد تازه ای را از این حادثه تروریستی آشکار می کند.

  سریال «بازمانده معین» در اولین قسمت خود موضوع تنش هایی اخیر دریایی میان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نیروی دریایی آمریکا را به عنوان یکی از خط های تعلیق دنبال می کند 

  اولین چالش اصلی کرکمن به عنوان رئیس جمهور جدید که باید جلوی دولت مردان و مردم آمریکا و همچنین کشورهای جهان خودی نشان دهد، "ایران" انتخاب شده است! در سریال بلافاصله بعد از آنکه کرکمن رئیس جمهور می شود و به کاخ سفید منتقل می گردد، به کرکمن خبر می دهند که تصاویر ماهواره ای، 10 ناوشکن ایرانی را نشان می دهد که در حال ترک بندرعباس و حرکت به سمت تنگه هرمز که حدود 30% نفت جهان از آنجا عبور می کند، هستند.

  ژنرال های ارتش از کرکمن می خواهند که هرچه سریعتر این اقدام ایران را از طریق نظامی جواب دهند زیرا معتقدند «ایرانی ها فقط در مقابل اقدام کردن (اعمال زور و قدرت) احترام می گذارند و عقب می نشینند». تمام این اتفاق ها در قسمت اول سریال «جانشین معین»، از طرفی گویای برجسته تر شدن محور "ایران هراسی" در آخر دوره ریاست جمهوری اوباما، و از طرف دیگر ترمیم آسیب جدی چهره نیروی دریایی و دولت آمریکا در نظر مردم بابت بازداشت تفنگدارانش توسط نیروهای سپاه است. در واقع می توان گفت دستگاه رسانه ای آمریکا با طرح یک موضوع خیالی مانند بستن تنگه هرمز توسط نیروی دریایی ایران و سپس قدرت نمایی نظامی آمریکا در برابر آن اقدام، سهم خود در پاسخ به اقدام بازداشت تفنگداران آمریکا توسط ایران در دی ماه سال گذشته در محدوده جزیره فارسی در خلیج فارس را ادا می کند.

  اولین چالش اصلی کرکمن به عنوان رئیس جمهور جدید که باید جلوی دولت مردان و مردم آمریکا و همچنین کشورهای جهان خودی نشان دهد، "ایران" انتخاب شده است!
   

  سریال خانم وزیر (Madam Secretary):

  سریال خانم وزیر یا «مادام سکرتری» که سه فصل از پخش شده، زندگی حرفه ای و شخصی (خانم) وزیر امور خارجه کشور آمریکا را نشان می دهد. این سریال همپای تغییرات سیاسی بین المللی اقدام به طراحی سناریو کرده و چندین بار خط تعلیق های خود را به ایران اختصاص داده است.

  سریال خانم وزیر، همپای تغییرات سیاسی بین المللی اقدام به طراحی سناریو کرده و چندین بار خط تعلیق های خود را به ایران اختصاص داده است 

  از قسمت چهاردهم فصل یکم، خانم وزیر درگیر موضوع ایران و مذاکرات به اصطلاح صلح با ایران می شود؛ در خط تعلیق مربوط به مذاکرات صلح در قسمت های 14 تا 22 می توان نکات زیر را مشاهده کرد:

  1. محور اصلی در طول این سریال، آماده شدن ایران برای حضور پای میز مذاکره بوده در حالی که مقامات آمریکا، تهدیدات نظامی خود را به عنوان چماق، همچنان بر سر ایرانیان نگاه داشته اند. این توافق به گونه ای نمایش داده می شود که سعی دارد خطر جهانی ایران را کاهش داده اما تا حد کمی موفق به این کار می شود.

  2. این سریال با ترور یک جاسوس ایرانی سازمان سیا به عنوان تایید وجود نیروهای تندروی آمریکایی در ایران سعی بر خائن نشان دادن نیروهای امنیتی ایران دارد.

  3. تاکید بر تعاقب حوادث تروریستی ایران به عنوان کشوری با پتانسیل تروریسم و تلقین ایران هراسی از راه علائم، نشانه ها، و رفتار شخصیت های داستان.

  سریال مادام سکرتری خط محوری ایران هراسی و حتی حزب الله هراسی را نیز در دستور کار خود قرار داده تا به مخاطبان خود مفهوم «بی اعتمادی به ایرانی ها» را جا بیندازد 

  فصل سوم این سریال که اکنون در حال پخش است، دوباره از قسمت 9 به موضوع ایران و دوران پسابرجام می پردازد؛ در این فصل جدید آمریکا می خواهد دیگر اعضای 1+5 را متقاعد سازد که ایران با اقدامات خود عملا نقض برجام کرده و باید به عنوان تنبیه، تحریم ها علیه این کشور دوباره به کار بیافتد. در ادامه سه دانشمند هسته ای ایرانی بازداشت می شوند و علت حضور در روسیه را بازرسی سانتریفیوژ و آشنایی با مسائل فنی آن اعلام می کند. خطر هسته ای ایران در دوران پسا برجام در این سریال به حدی نشان داده می شود که رژیم صهیونیستی به ایران حمله می کند و یک جنگ میان ایران و اسرائیل رخ می دهد. در این میان حزب اللله لبنان را نیز به عنوان یکی از بازوهای تروریستی ایران معرفی می کنند که علیه اسرائیل عملیات انجام می دهد.

  سریال مادام سکرتری خط محوری ایران هراسی و حتی حزب الله هراسی را نیز در دستور کار خود قرار داده تا به مخاطبان خود مفهوم «بی اعتمادی به ایرانی ها» را جا بیندازد.

   

  سریال میهن (homeland):

  سریال میهن یا زادگاه Homeland مجموعه ای تلویزیونی محصول کمپانی فاکس قرن بیست و یکم است که از شبکه Showtime آمریکا پخش می شود؛ این سریال که با نام «سرزمین مادری» نیز شناخته می شود، اکنون فصل ششم آن در حال پخش است. «هوملند» از اسلام هراسانه ترین سریال های تلویزیونی در آمریکا برشمرده می شود، اما این تنها ویژگی این سریال نیست و قطعاً بارزترین محصول ضدایرانی تاریخ هالیوود نیز محسوب می شود.

  این سریال که در دو فصل ابتدایی، نبرد سیا با القاعده را به تصویر می کشید در انتهای فصل دوم، با یک انفجار عظیم مقر سیا را منهدم شده نشان می دهد و بعد در فصل سه، این اقدام را از سوی ایران در تلافی حمله اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران معرفی می کند! در واقع در این فصل یک ایرانی به نام مجید جوادی را به عنوان تروریست اصلی حمله به سازمان جاسوسی اعلام می کند.

   
  سریال هوملند، بارزترین محصول ضدایرانی تاریخ هالیوود محسوب می شود که هنوز درحال پخش است

  مجید جوادی در این فیلم نام مستعار دیگری به نام زرین (Zarin)دارد؛ در واقع "مجید جوادی" یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معاون پیشین وزارت اطلاعات معرفی می شود که در انفجار مقر سازمان سیا در آمریکا نقش اصلی را بر عهده دارد. حتی تیپ ظاهری زرین (با عینک و ریش پروفسوری) بی شباهت به وزیر خارجه کنونی ایران نیست! که البته مشابهت نام خانوادگی "جوادی" با "جواد" (نام کوچک وزیر امور خارجه کشورمان) و شباهت لقب Zarin با Zarif نیز در القای این مشابهت بی تأثیر نیست.

  مجید جوادی با نام مستعار زرین را شبیه وزیر خارجه کنونی ایران بتصویر کشیدند

  موج اهانت به مسؤولان و نمادهای ایرانی در این بسیار زیاد است و در همین راستا انفجار مرکز یهودیان در آرژانتین، ماجرای میکونوس در آلمان و انفجار برج های الخبر در عربستان سعودی، همه به آقای زرین نسبت داده می شوند. فصل سوم این سریال به ترور فرمانده ارشد سپاه ایران به نام "دانش اکبری" توسط یکی از عوامل آمریکایی اختصاص دارد؛ پیداست که این نام بر وزن نام کنونی فرمانده سپاه سردار سرلشکر "محمدعلی جعفری" انتخاب شده است.

  عامل آمریکایی که ترور را انجام داده به دستور مقامات ایرانی و بدون هیچگونه محاکمه ای اعدام می شود. تصاویر اعدام در این سریال سعی شده شبیه تصاویر اعدام متجاوزین به عنف طراحی شود و تاکید ویژه ای بر تصویر حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در تصویر اعدام دیده می شود.

  تصویر اعدام عامل آمریکایی در کنار عکس حضرت امام خمینی (ره)

  فصل ششم این سریال نیز باز به ایران در زمان پس از برجام اختصاص دارد؛ در این فصل که اکنون در حال پخش است، به ایران اتهام دور زدن توافق هسته ای زده می شود که بدنبال راه اندازی یک برنامه هسته ای موازی در کره شمالی جهت ساخت کلاهک هسته ای جهت قراردادن بر روی موشک های بالستیک خود است. مشرق بزودی گزارشی درمورد فصل ششم این سریال منتشر خواهد کرد.

   

  سریال لیست سیاه (Blacklist):

  سریال «بلک لیست» The Blacklist یا «لیست سیاه» که در ژانر جنایی امنیتی قرار دارد، در یکی از قسمت های خود در فصل سوم، پای سپاه قدس ایران را وسط می کشد، و اعضای آن را افرادی وحشی که به صورت بی رحمانه دست به قتل و ترور می زنند، نشان می دهد.

  قسمت هفت از فصل سوم با سکانسی از تهران در سال 1992 آغاز می شود، که در آن پدر و مادر یهودی دو ایرانی به دست مامور امنیتی ایران به دلیل همکاری با اسراییل (رژیم صهیونیستی) در خانه خود کشته می شوند.

  سکانس مربوط به مسئولان جمهوری اسلامی در هیبت روحانیت، البته با با یک ظاهر عربی که شبیه روحانیون ایرانی نیستند 

  سریال فردی را با نام مستعار «زال بن حسن» (اسم عربی) با عنوان درجه دار "نیروی قدس ارتش انقلاب اسلامی ایران" معرفی می کند که «اف بی آی»، پلیس بین الملل و موساد چندین سال است که به دنبال او هستند؛ حسن عامل چند اقدام تروریستی نظیر بمب گذاری "پیشین" در ایران با 41 کشته و بمب گذاری کنیسه ای در "بوینس آیرس" با 31 کشته از جمله 14 زن و بچه معرفی می شود. حسن وارد آمریکا می شود و با گروگان گیری و عملیات فریب وارد یکی از خانه های امن موساد در آمریکا می شود.

   
  «زال بن حسن» (اسم عربی) با عنوان درجه دار "نیروی قدس ارتش انقلاب اسلامی ایران" معرفی می شود

  هدف اصلی حسن پیدا کردن فهرستی در گاو صندوق خانه امن موساد بوده که در آن اسامی ماموران و خبرچین هایی که در سرتاسر دنیا به دنبال یافتن و کشتن حسن هستند، قرار دارد؛ در واقع حسن، جان خود و تمام نیروهایش را با نفوذ به قلب آمریکا و خانه امن موساد به خطر می اندازد تا فقط با پیدا کردن مامورانی که به دنبال او هستند، از جان خود محافظت کند و قرار نیست این نفوذ پیچیده با دادن هزینه زیاد جانی و مالی، نفع دیگری برای جمهوری اسلامی داشته باشد! هدف مضحکانه ای برای وحشی و تروریست نشان دادن نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که حتی به خواهر خود در این سریال نیز رحم نمی کنند.

  حسن، جان خود و تمام نیروهایش را با نفوذ به قلب آمریکا و خانه امن موساد به خطر می اندازد تا فقط با پیدا کردن مامورانی که به دنبال او هستند، از جان خود محافظت کند!
   

  ایران هراسی، دستور نانوشته هالیوود

  سریال های دیگری نیز مانند «خدمت پژوهش جنایی دریایی» (ان سی آی اس NCIS)، سریال اسکندل (Scandal)، سریال معاون رییس جمهور (Veep) و غیره، خط محور ضدایرانی را حتی اندک (در حد یک دیالوگ) در خود جای دادند تا جریان مخدوش شدن چهره ایران از رونق نیافتد.

  فیلم های سینمایی نیز در هالیوود مانند سریال ها کم و بیش ایرانی ها را وحشی و تروریست نشان می دهند. دو فیلم «جوخه انتحار» (Suicide Squad) و «سپتامبرهای شیراز» نیز دو اثر ایران ستیزانه هستند که در یک سال گذشته در آمریکا اکران شدند.

   در فیلم «سپتامبرهای شیراز» اعضای سپاه پاسداران را شبیه جلادهای وحشی قرون وسطی که صورت خود را پوشانده اند و بدون محاکمه و پس از شکنجه زندانی ها که بی گناه به نظر می رسند، آنها را می کشند

  اهداء اسکار در رشته فیلم خارجی در سال 2017 به یک فیلم ایرانی را نیز نمی توان دلیلی بر نفی ایران هراسی در هالیوود دانست، زیرا چند سال پیش نیز در همین رشته به یک فیلم از ایران اسکار داده شد، اما سرعت روند تولیدات ضدایرانی در هالیوود کم نگردید.

  ایران هراسی از پایه های محصولات هالیوودی در عصر مدرن محسوب می شود و تقریبا به یک دستورنانوشته در هالیوود تبدیل شده است؛ هرچند که بسیاری از این تولیدات سطح نازلی دارند، اما آثار پرطرفداری در سریال ها توانسته اند تولید کنند. با این حال این موارد نشان می دهد که مسئولان و مردم ایران می توانند با فعالیت های هنری در سطح جهانی و همچنین دیپلماسی عمومی فعال، تا حد مطلوبی از اثرات مخرب عملیات روانی علیه مردم ایران بکاهند.  خبر
  شماره مطلب: 24638
  دفعات دیده شده: 242 | آخرین مشاهده: 16 ساعت پیش